Dzięki nowej gamie urządzeń znakujących na rynku – największej i najłatwiej poddającej się integracji – producenci i integratorzy otrzymują rozwiązanie dopasowane do swoich wymagań.
Technifor wprowadza na rynek nową generację urządzeń DPM (Direct Part Marking). Metoda ta polega na bezpośrednim znakowaniu powierzchni produktu, co eliminuje konieczność używania naklejek, etykiet, tuszy czy innych środków. Technologia mikro udarowa i żłobienie są gwarancją znaczących korzyści dla klienta w zakresie trwałości i prędkości znakowania. Mikro uderzenia na powierzchni materiału są wytwarzane za pomocą rylca z końcówką z węglików spiekanych, tworząc trwały wzór bez naprężeń i odprysków.
Dzięki żłobieniu, informacje mogą być bezpośrednio nanoszone na materiał. Rylec (z końcówką diamentową lub z węglików spiekanych) jest wprowadzany w materiał tylko raz, a następnie, żłobiąc w nim wzdłuż osi X i Y, tworzy trwałe oznakowanie. Technologia ta zmienia fizycznie powierzchnię materiału, co oznacza, że tekst, logotypy czy kody 2D aplikowane na częściach będą w 100 % czytelne w trakcie całego procesu produkcyjnego, nawet jeśli dana część będzie poddawana różnym procesom obróbki.
W zakres rozwiązań Technifor wchodzą trzy różne metody: elektromagnetyczne znakowanie mikro udarowe, pneumatyczne znakowanie mikro udarowe oraz żłobienie. Wszystkie są kompaktowe, szybkie i trwałe, a każda z nich posiada swoje własne szczególne zalety.
Znakowarka XF510m oferuje precyzję i jakość, którą może zapewnić tylko technologia elektromagnetycznego znakowania mikro udarowego. Siła uderzenia może być regulowana co do setnych części dzięki precyzyjnej jednostce sterującej. Oznacza to, że urządzenia można używać nawet na najbardziej delikatnych materiałach. Technologia ta wymaga tylko źródła zasilania elektrycznego i nadaje się szczególnie do znakowania kodami 2D (Data Matrix TM ECC200, UID itp.)
Urządzenie XF510p oferuje kompaktowe wymiary, prędkość i lekkość, które są charakterystyczne dla technologii pneumatycznego znakowania mikro udarowego. Firma Technifor zoptymalizowała wydajność swoich urządzeń, uzyskując prędkość 10 znaków na minutę – czyli dwa razy tyle ile oferują inne rozwiązania na rynku. Zmniejszono również wymiary głowicy znakującej do wartości 136,4 x 86,7 mm x 113, 7 mm przy wadze 2,3 kg.
XF510r to znakowarka żłobiąca łącząca w sobie zalety głębokiego znakowania z estetyką procesu – teksty i logotypy są wyjątkowo czytelne. Dodatkowo proces jest cichy i spełnia najsurowsze normy ograniczania hałasu (< 72 dBA).
Spośród produktów pochodzących z tych serii każdy integrator może wybrać idealne rozwiązanie dopasowane do różnorodnych wymagań i warunków środowiska pracy.
Dla zwiększenia elastyczności działania urządzeń jednostka sterująca została wyposażona w kartę interfejsu z 8 wejściami i 4 wyjściami obsługującą ważne protokoły komunikacyjne – Ethernet, USB i RS232. Urządzenie może działać autonomicznie bądź może być sterowane za pomocą komputera PC lub sterownika PLC. Jednostka zdalnego sterowania (do odległości 15 m) spełnia wszystkie wymagania producentów maszyn: posiada interfejs w 18 językach, 14 typów układów klawiatury oraz współdziała z uniwersalnym źródłem zasilania (90-250 V). Jest to jedyny na rynku model z dużym, podświetlanym ekranem, oferujący podgląd z przyjaznymi dla użytkownika ikonami i pomocą kontekstową. Jednostka umożliwia także programowanie wszystkich typów znakowania: tekstów, logotypów, zmiennych, kodów 2D, dat, numeracji itp.
Głowice znakujące, charakteryzujące się wyjątkową lekkością, dużą prędkością i kompaktowymi wymiarami, mogą być łatwo integrowane ze wszystkimi układami linii produkcyjnych (np. ze stołami obrotowymi, ramionami robotów). Niezawodność osiągnięto dzięki 20 latom doświadczeń i 5 kolejnym generacjom produktów. Głowice mogą być używane nawet w najtrudniejszych warunkach przemysłowych i w każdej pozycji. Można je montować na kolumnie i opcjonalnie wyposażyć w osłony bezpieczeństwa. Pełny zakres urządzeń składa się z 11 jednostek różniących się wielkością (obszar znakowania do 200 x 80 mm). Ich możliwości można zwiększyć dzięki licznym opcjom takim jak napędzana oś Z z czujnikiem powierzchni, przyrząd do regulacji wysokości głowicy (± 22 mm), przystawka obrotowa DMC czy możliwość montażu na kolumnie.
Wskazówki z firmowego portalu informacyjnego pomagają integratorom w przystosowaniu produktów Technifor do swoich systemów. Firma Technifor, część GravoTech Group, to światowy lider w branży przemysłowych produktów znakujących przeznaczonych do trwałej identyfikacji części. Dzięki 23 oddziałom na całym świecie Technifor zapewnia bieżące wsparcie sprzedaży i pomoc techniczną, gdziekolwiek jest ona potrzebna.