Nowy turbogenerator w ArcelorMittal w Dąbrowie Górniczej

Fot. TAMEH Polska

Na terenie huty ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej oddano do użytku nowy turbogenerator. Jednostka o mocy 50 MW zwiększyła poziom produktywności, wydajności i niezawodności zakładu.

Inwestycja TAMEH Polska, spółki joint venture grupy ArcelorMittal i grupy Tauron, której wartość przekracza 120 mln złotych, ma na celu jak największe wykorzystanie gazów hutniczych (wielkopiecowego, koksowniczego i konwertorowego) oraz efektywne ich przetworzenie na energię elektryczną, ciepło grzewcze i inne media dla huty.

– To pierwsza z wielu proekologicznych inwestycji zaplanowanych przez TAMEH Polska  których celem jest m.in. zwiększenie  efektywności  energetycznej – mówi Andrzej Curyło, członek zarządu  i dyrektor produkcji TAMEH Polska. Realizacja tego projektu w znaczący sposób przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego – inwestycja pozwala w znacznym stopniu ograniczyć ilość zużywanego paliwa, a więc i emisje do powietrza. Zmniejszy też ilość gazów hutniczych spalanych na świecy. – Turbogenerator ten jest jedną z najnowocześniejszych tego typu konstrukcji w Polsce – wysokosprawną i bardzo efektywną. Przy realizacji inwestycji pracowało ponad tysiąc osób i ponad 50 firm – mówi Andrzej Curyło.

Nowy turbogenerator pozwoli na znacznie zmniejszenie rocznych emisji szkodliwych substancji. W przypadku dwutlenku węgla to 64 950 t, dwutlenku siarki 354 t, tlenków azotu 92 t, a w wypadku pyłu 35 t na rok.

Waga konstrukcji wynosi 100 ton, a waga towarzyszących jej rurociągów i armatury jest dwukrotnie większa. Długość ułożonych tras kablowych sięgnęła 45 km.

Głównym celem TAMEH jest długoterminowa i międzynarodowa współpraca firm w obszarze energetyki przemysłowej, rozwój aktywów energetycznych oraz zapewnienie dostaw mediów (m. in. energii elektrycznej, ciepła, dmuchu wielkopiecowego i sprężonego powietrza) dla zakładów ArcelorMittal oraz innych odbiorców. Do TAMEH Polska należą trzy elektrociepłownie: Blachownia w Kędzierzynie Koźlu, która wcześniej należała do Tauron Wytwarzanie, ZW Nowa w Dąbrowie Górniczej, należąca wcześniej do Tauron Ciepło oraz elektrociepłownia w krakowskiej hucie ArcelorMittal Poland.

Generalnym wykonawcą inwestycji był Control Process.

Źródło: WNP