Organika-Sarzyna rozpoczęła budowę nowej instalacji

  Zakłady Chemiczne Organika-Sarzyna z Nowej Sarzyny (Podkarpackie) rozpoczęły budowę instalacji do produkcji dwóch substancji, które będą używane do wytwarzania środków ochrony roślin. Inwestycja o wartości ponad 123 mln zł współfinansowana jest z funduszy unijnych.

  Jak poinformował Krzysztof Grad, rzecznik Grupy Chemicznej Ciech, do której należy Organika, przygotowania do rozpoczęcia tej inwestycji trwały już od ponad roku.

  „W tym czasie przygotowaliśmy dokumentacje techniczną, potrzebną m.in. do uzyskania decyzji środowiskowych oraz pozwolenia na budowę. Podpisaliśmy już także pierwsze umowy na dostawę aparatury chemicznej” – dodał Grad.

  Inwestycja realizowana przez Organikę polega na wdrożeniu innowacyjnej technologii produkcji dwóch substancji aktywnych – MCPA i MCPP-P – wykorzystywanych do wytwarzania środków ochrony roślin.

  „Dzięki nowej instalacji procesy produkcyjne zagwarantują najwyższą, powtarzalną jakość tych substancji. Technologia zastosowana przy ich produkcji jest o wiele bardziej przyjazna środowisku” – wyjaśnił Grad.

  Budowa nowej instalacji kosztować będzie ponad 123 mln zł; niespełna 34 mln zł z tej kwoty pochodzi z unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Inwestycja będzie gotowa za dwa lata.

  Zakłady Chemiczne Organika-Sarzyna od 2006 r. wchodzą w skład Grupy Chemicznej Ciech.