Tyska fabryka Fiat Auto Poland ma 35 lat

    Dokładnie 18 września 1975 r. ze świeżo zainstalowanych linii produkcyjnych tyskiego zakładu Fiat Auto Poland (wówczas Zakładu nr 2 Fabryki Samochodów Małolitrażowych – FSM) zjechały pierwsze samochody, kultowe już obecnie Maluchy.

    W 1975 r. wyprodukowano w Tychach 11 512 szt.fiacików, ale ….. w 1976 było ich już 58 429 szt., a w 1980 r. osiągnięto liczbę 182 323 szt. W 1991 r. uruchomiono w Tychach produkcję Fiata Cinquecento, a w roku 2000 – kolejny nowy model pojawił się na taśmie produkcyjnej – Seicento. W międzyczasie, od roku 1996 w Tychach rozpoczęto montaż w systemie SKD: Punto, Bravo/Brava, Marea, Ducato, a nawet Iveco. Montaż tych modeli w systemie SKD zakończono w 2000r. Fiat Uno, Siena i Palio Weekend też były produkowane w Tychach, w latach 2000-2004. Dynamiczny rozwój zakładu związany jest z decyzją władz koncernu o ulokowaniu w Polsce produkcji nowego, bardzo popularnego modelu, który od lat cieszył się dużą sympatią na rynkach – Pandy. Produkcję rozpoczęto w maju 2003r. Samochód od razu zdobył prestiżowy tytuł Car of The Year 2004. Do tej pory wyprodukowano ponad 1,8 mln tego popularnego i przebojowego modelu. Ale to nie koniec…. Widząc z jaką pasją pracownicy i kierownictwo zakładu realizuje zadania produkcyjne, władze koncernu postanawiają ulokować tutaj produkcję swojego kolejnego nowego modelu… nowego Fiata 500. Dokładnie 50 lat po premierze bardzo popularnej 500-tki w Italii, autko które zmotoryzowało Włochów zaczęło być wytwarzane w Tychach. Dziennikarze po raz kolejny ocenili najwyżej nowego Fiata 500, przyznając mu tytuł Car of The Year 2008. To jedyny przypadek w historii tego konkursu, aby dwa samochody z tego samego zakładu zdobyły ten tytuł.

    Koncern Ford postanowił ulokować tutaj produkcję swojego nowego modelu, Forda Ka. Dzisiaj max. zdolność tyskiego zakładu wynosi dziennie ok. 2 300 samochodów (co 33 sekundy z linii może zjeżdżać nowy samochód). W kolejce do uruchomienia produkcji, od wiosny br. oczekuje kolejny nowy model samochodu – nowa Lancia Ypsilon. Zakład realizując bieżące zadania produkcyjne jednocześnie przygotowuje uruchomienie produkcji kolejnego, nowego modelu. W ciągu ostatnich 4 latach uruchomiono tutaj produkcję trzech nowych aut.

    Mija 35 lat na powierzchni 2,3 mln m2 i jest to jedyny parametr charakteryzujący fabrykę, który od początku się nie zmienił. W miejscu tym funkcjonuje obecnie 56 firm, w których pracuje ok. 6,1 tys. pracowników. W tyskiej fabryce pracuje ok. 6 tys. pracowników (FAP zatrudnia w sumie 6,5 tys. ludzi). Jednak sumarycznie w ciągu dnia na tym obszarze pracuje ok. 12,1 tys. osób. Tak wielki sukces fabryki możliwy był jedynie dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod zarządzania procesami produkcyjnymi i wielu latom systematycznej pracy w obszarze jakości. W 2006 r. w zakładzie rozpoczęto wdrażanie modelu organizacyjnego zwanego Word Class Manufacturing (WCM), który jest kontynuacją działań zakładu w zakresie optymalizacji organizacji produkcji, i który pozwała na ciągle doskonalenie obszarów takich jak: jakość, produktywność, bezpieczeństwo, logistyka. Rezultatem tych działań było zdobycie certyfikatu zintegrowanego systemu zarządzania ISO 9001/14001, PN 18001 oraz wprowadzenie zarządzania poprzez jakość we wszystkich obszarach produkcji – TQM. W 2004 r. zakład otrzymał Polską Nagrodę Jakości, a w 2006 r. był finalistą Europejskiej Nagrody Jakości – EFQM, jako pierwsze polskie przedsiębiorstwo w historii tego konkursu.

    Wielokrotnie padały stwierdzenia, że zakład w Tychach należy do najlepszych w światowym przemyśle samochodowym (m.in. w lipcu 2009 r. ponownie otrzymał prawo do prestiżowego tytułu przedsiębiorstw „World Class Manufacturing”, tj. stosujących najlepsze i najskuteczniejsze metody zarządzania systemem produkcyjnym w skali światowej). Osiągnięty poziom Silver WCM jest naturalnym następstwem podejmowanych działań dążenia do poprawy. Stosowany Zintegrowany System zarządzania Jakością, Środowiskiem oraz Bezpieczeństwem i Higieną Pracy – to kolejne osiągnięcie zakładu w Tychach, co potwierdził przeprowadzony w lipcu 2009 r. przez Jednostki Certyfikacyjne TUV NORD oraz Polskie Centrum Badań i Certyfikacji, Audyt Odnowienia, potwierdzając spełnienie wymagań znowelizowanej normy ISO 9001: 2008 oraz norm 14001 i PN 18001. Efektem było otrzymanie przez spółkę nowego certyfikatu Zintegrowanego Systemu Zarządzania ważnego do 2011 r.