Orlen otworzył zakład produkcji kwasu tereftalowego we Włocławku

  PKN Orlen otworzył w czwartek we Włocławku Wytwórnię Kwasu Tereftalowego (PTA). Instalacja jest częścią kompleksu petrochemicznego, wytwarzającego surowce do tworzyw sztucznych.

  „Nie każdy wie pewnie, co to jest kwas tereftalowy. Ja już wiem i wiem też, że 20 proc. całej produkcji europejskiej będzie właśnie w tym miejscu. A to jest ten bazowy produkt służący do wytwarzania opakowań plastikowych” – powiedział premier Donald Tusk, który był honorowym gościem uroczystości otwarcia zakładu we Włocławku.

  Premier podkreślił, że dane dotyczące tej inwestycji „są imponujące”. „Nowa instalacja we Włocławku ma najwyższe standardy bezpieczeństwa, jeżeli chodzi o ludzi w tym zakładzie i o bezpieczeństwo ekologiczne – zaznaczył Tusk.

  Szef rządu zapewnił, że dzięki tej instalacji Orlen będzie firmą potężniejszą, a to oznacza, że będzie filarem bezpieczeństwa energetycznego. „Bezpieczeństwo i rozwój PKN Orlen oznacza bezpieczeństwo energetyczne Polski. Im lepsza kondycja Orlenu, tym większe gwarancje, że paliwa nie będą +straszyły+ nas drożyzną niezależnie od tego, co się dzieje na świecie” – dodał.

  Prezes PKN Orlen Jacek Krawiec poinformował, że inwestycja została zrealizowana przy współpracy czterech krajów: Japonii, Włoch, Stanów Zjednoczonych i Polski. „Oznacza to, że polscy inżynierowie są w stanie pracować na najwyższych technologiach i budować tak potrzebne grupie Orlen i Polsce instalacje – powiedział.

  Pierwszy w Polsce i najwydajniejszy w Europie kompleks tego typu obejmuje instalacje znajdujące się na terenie zakładu produkcyjnego PKN ORLEN w Płocku (produkcja paraksylenu) oraz we Włocławku (produkcja kwasu tereftalowego). Inwestycja została zrealizowana w rekordowo krótkim okresie trzech lat, nakładem ponad 1 mld euro.

  „Nowy kompleks jest przedsięwzięciem o znaczeniu strategicznym dla rozwoju polskiego przemysłu petrochemicznego, zarówno z uwagi na skalę produkcji, zastosowanie nowoczesnych, nieobecnych dotychczas w Polsce technologii, jak i zainwestowany kapitał. Jesteśmy przekonani, że nowy obiekt przyczyni się do wzmocnienia pozycji spółki, a w konsekwencji wzrostu jej wartości dla akcjonariuszy” – dodał prezes PKN Orlen.

  Kompleks PX/PTA Orlenu, którego częścią jest uruchomiona w czwartek instalacja, jest drugim pod względem wielkości i jak podkreśla zarząd koncernu – najnowocześniejszym tego typu obiektem w Europie. Moce produkcyjne instalacji PX wynoszą 400 tys. ton paraksylenu rocznie, natomiast instalacja PTA ma zdolność produkcyjną 600 tys. ton kwasu tereftalowego rocznie, co stanowi 20 proc. europejskiej produkcji.