PERN podpisał umowę z wykonawcą terminala w Gdańsku

  W tym roku mają ruszyć prace budowlane dotyczące inwestycji, która poprawi bezpieczeństwo dostaw ropy naftowej do Polski.

  Dzisiaj w Gdańsku PERN „Przyjaźń” podpisał umowę z generalnym wykonawcą, konsorcjum IDS-BUD, w sprawie budowy terminala naftowego w Gdańsku. Umożliwi to rozpoczęcie prac projektowych dotyczących inwestycji.

  Pozostali uczestnicy konsorcjum to: Vahostav-SK z siedzibą w Żylinie (Słowacja), Vahostav – PL z siedzibą w Warszawie, PSJ Hydrotranzit z siedzibą w Bratysławie (Słowacja), Korporacja ALTIS-Holding z siedzibą w Kijowie na Ukrainie.

  Jak powiedział Marcin Moskalewicz w niedawnym wywiadzie dla wnp.pl, prace budowlane powinny ruszyć jeszcze w tym roku. Terminal będzie gotowy w 2015 r.

  Pierwszy etap inwestycji pochłonie 415 mln zł, a jej całość około 826 mln zł.

  Projekt terminala obejmuje budowę bazy przeznaczonej do magazynowania i przeładunku ropy naftowej, produktów naftowych i chemikaliów, o łącznej pojemności 700 tys. m sześc., z czego 400 tys. dla ropy naftowej, a 300 tys. dla pozostałych produktów, a głównie oleju napędowego w związku z jego deficytem na krajowym rynku. Jako pierwsza powstanie część naftowa, a następnie produktowa oraz, o ile będzie zapotrzebowanie, część chemiczna.

  Marcin Moskalewicz, prezes PERN podkreślał w wywiadzie dla wnp.pl, że spółka ma już listę kontrahentów zainteresowanych korzystaniem z części naftowej terminala. Traw obecnie proces oceny zapotrzebowania rynku na usługi przeładunkowe dotyczące części produktowej i chemicznej.