Pierwsze Starcie Szlifierzy w Centrum Innowacji 3M

  Fot. 3M

  29 stycznia 2016 roku w Centrum Innowacji 3M we Wrocławiu odbyło się Starcie Szlifierzy – pierwsze zawody w szlifowaniu. Kilkudziesięciu uczestników reprezentujących różne firmy miało szansę zawalczyć o tytuł Mistrza Szlifowania 3M.

  Szlifierze zmierzyli się w teście wiedzy z tematu materiałów ściernych i umiejętności związanych z zawodem oraz w czterech konkurencjach praktycznych. Oceniano zarówno czas realizacji poszczególnych zadań, jak i precyzję wykonania. Wśród punktowanych umiejętności znalazły się: przezbrojenie szlifierki na czas, jak najszybsze zeszlifowanie spoiny, jak najmniejsze zużycie tarczy podczas 20 cięć rurki stalowej (mierzenie średnicy tarczy), a także precyzyjne zeszlifowanie 30 gr metalu z kawałka stali (z jednym ważeniem w międzyczasie). Uczestnicy pracowali na produktach do szlifowania marek CubitrinII i Scotch-Brite.

  Zmagania oceniło jury w składzie Kamil Babski i Jacek Śliwkiewicz z firmy 3M oraz gość specjalny – Justyna Lenc, „Welding Girl” blogerka związana z obróbką metalu. Po zaciętej rywalizacji pierwsze miejsce zajęli szlifierze z Metalbud Nowicki, drugie – z Przedsiębiorstwa Inżynieryjnego Korab, a trzecie szlifierze z BP Engineering. Nagrodami były  m.in. najnowszy  model przyłbicy Speedglass 9100XXI oraz Versaflo Shield BumpCap Cap M-107.

  Jury w składzie: Kamil Babski, Jacek Śliwkiewicz, Justyna Lenc. Fot. 3M

  Między starciami poszczególnych grup goście i uczestnicy zawodów mieli okazję zwiedzić fabrykę PSD i zobaczyć proces produkcji środków ochrony indywidualnej 3M. Przedstawiono także Centrum Innowacji 3M, w którym pokazano działanie najbardziej innowacyjnych produktów 3M z pięciu grup biznesowych: przemysłu, ochrony zdrowia, bezpieczeństwa, grafiki i reklamy, elektroniki i energetyki czy produktów konsumenckich.

  Pierwsze Starcie Szlifierzy to dopiero przedsmak akcji planowanej przez wytwórców materiałów ściernych. W najbliższym czasie 3M planuje zwiększyć zasięg akcji, tak by dotrzeć do szlifierzy z całego kraju. W planach są wstępne rywalizacje odbywające się w poszczególnych częściach kraju, mające wyłonić najlepszych ekspertów od szlifowania w kraju. Wygrani z lokalnych zawodów zetrą się ze sobą na ogólnej rywalizacji. Następne branżowe zawody prawdopodobnie odbędą się już w ciągu najbliższych miesięcy.

  – Styczniowe zawody starcia szlifierzy traktujemy jako próbę generalną przed serią imprez skierowanych do wszystkich zainteresowanych szlifierzy w Polsce. Od maja do końca roku zorganizujemy jeszcze trzy wydarzenia zewnętrzne w trzech różnych miejscach w Polsce. Każda osoba związana z tym zawodem będzie mogła wziąć udział w eliminacjach regionalnych. Dziewięciu najlepszych szlifierzy awansuje do wielkiego finału, który odbędzie się na początku przyszłego roku – zapowiada Katarzyna Borowik z Działu Materiałów Ściernych 3M Poland.

  Autorka: Anna Wrona