W latach 60. ubiegłego wieku polimery w zastosowaniach przemysłowych stanowiły nowość. Günter Blase był jednak przekonany o ich przydatności. Założył więc firmę, która – tak jak w przypadku wielu innowacyjnych przedsiębiorstw – początkowo mieściła się w garażu (podwójnym), w Kolonii-Mülheim. Przez pierwsze dwadzieścia lat igus dostarczał zaawansowane elementy z polimerów do zastosowań technicznych. W 1983 r. Frank Blase uruchomił własne linie produktów, takie jak prowadniki przewodów oraz łożyska polimerowe.
Przy okazji wyjazdu na targi Hannover Messe przedstawiciele mediów mieli okazję zwiedzić nowoczesny zakład produkcyjny firmy igus, znajdujący się w Kolonii. Wyróżnia go ciekawa modułowa architektura nawiązująca koncepcją do systemu solarnego. Dziś jest jedną z atrakcji miasta.
Co wyróżnia samą firmę? Na pewno położenie nacisku na prace badawczo-rozwojowe, związane z opracowywaniem nowych mieszanek polimerów o odpowiednich właściwościach – np. odporności na wysokie temperatury. To dzięki temu nowy model łożysk polimerowych ma podwojoną żywotność przy porównywalnej cenie. Podobnie jak w przypadku wszystkich produktów łożyskowych, trwałość łożyska z tworzywa sztucznego (bez smarowania) można obliczyć w trybie online i jest ona obecnie dziesięciokrotnie dłuższa niż pięć lat temu. W laboratorium igusa opracowano nowy materiał SLS, który umożliwia drukowanie kół zębatych co najmniej sześć razy bardziej odpornych na zużycie niż w przypadku materiałów standardowych. Również nowy system separacji i redukcji odkształceń w kształcie plastra miodu w przypadku prowadnika przewodów pozwala zredukować czas montażu nawet o 80%.
W zakładzie w Kolonii produkuje się równocześnie tysiące różnych elementów z tworzyw, w tym zaprojektowanych dla konkretnego odbiorcy. Dlatego nie ma specjalnie wydzielonych części magazynowych. System informatyczny pozwala kompletować produkty i wysyłać je praktycznie bezpośrednio z linii produkcyjnych.
Na targach przemysłowych w Hanowerze firma zaprezentowała 166 nowych możliwości w dziedzinie trybopolimerów (igus używa określenia „trybopolimery”, aby opisać swoje polimery wytwarzane metodą wtryskową) – od drukowanych (na drukarkach 3D) plastikowych kół zębatych o dużej żywotności, do zainspirowanego bionicznie systemu odciążeniowego do kabli. Jak mówią przedstawiciele firmy, wielu inżynierów nadal nie zdaje sobie sprawy, jakie parametry osiągają dziś wyroby z polimerów, zachowując przy tym swoje zalety.
W 2016 r. igus wyprodukował w zakładzie w Kolonii 1,2 mld części plastikowych i eksportował je na cały świat. Firma dostarcza też: kable, technologie napędowe, akcesoria i usługi. W 2017 r. planowane jest rozpoczęcie budowy nowego budynku zakładów (Kolonii Porz-Lind), o powierzchni 22 tys. m2.
Autor: Bohdan Szafrański