Ponad 400 wystawców na Trako 2009

  Ponad 400 wystawców z 17 krajów weźmie udział w rozpoczynających się w środę w Gdańsku 8. Międzynarodowych Targach Kolejowych Trako 2009. Celem targów jest prezentacja nowoczesnych systemów transportowych oraz infrastruktury kolejowej w Polsce, Europie i na świecie. 

  Organizatorzy – Międzynarodowe Targi Gdańskie (MTG) S.A. i Polskie Koleje Państwowe S.A. – zapewniają, że jest to największa w Polsce oraz druga co do wielkości impreza targowa i wystawiennicza tego typu w Europie. Targi odbywają się w cyklu dwuletnim.

  Dyrektor projektu Trako, Dorota Daszkowska-Kosowska z MTG powiedziała, że targi promują transport szynowy, spedycję i logistykę kolejową oraz prezentują najnowsze technologie.

  Poinformowała, że wśród zagranicznych wystawców najliczniejszą grupę stanowią firmy z Niemiec, Czech, Słowacji, Francji i Wielkiej Brytanii. Francuzi, Czesi i Brytyjczycy zaprezentują swoje oferty w pawilonach narodowych.

  Tegoroczną imprezę zainauguruje debata pt. „Inwestycje kolejowe jako środek łagodzący skutki kryzysu gospodarczego” z udziałem ekspertów, polityków, przedstawicieli władz lokalnych oraz praktyków reprezentujących międzynarodowe organizacje i przedsiębiorstwa kolejowe i instytucje Unii Europejskiej.

  Podczas targów odbędzie się światowa premiera tramwaju „Tramino”, wyprodukowanego przez firmę Solaris Bus&Coach. Daszkowska-Kosowska powiedziała, że prezentowana będzie także m.in. największa lokomotywa spalinowa na świecie.

  W przeddzień rozpoczęcia targów, we wtorek odbyło się międzynarodowe seminarium pt. „Styk systemów kolejowych 1435/1520” oraz seminarium techniczne na temat miejskiego transportu szynowego.