Przełom w usuwaniu ścierniwa w waterjetach

Do tej pory sporym problemem dla użytkowników maszyn do cięcia wodą było usunięcie zużytego ścierniwa gromadzącego się na dnie obrabiarki. Najczęściej usuwano je ręcznie, co powodowało przestoje w pracy urządzenia, bądź przy pomocy mało wydajnych i energochłonnych systemów przelewowych. Teraz to się zmieniło. Elbląska firma JetSystem, dystrybutor urządzeń do cięcia wodą amerykańskiej korporacji OMAX, wprowadziła do sprzedaży system automatycznego usuwania zużytego ścierniwa JS-750, który eliminuje kosztowne przestoje w pracy obrabiarki.

Aby urządzenie do cięcia wodą mogło wykonywać swoją pracę, potrzebuje do tego mieszaniny wody ze ścierniwem (garnetu). Wprowadzenie do strugi wodnej ziaren garnetu stwarza możliwość wydajnego wycinana elementów o dowolnym kształcie praktycznie w każdym materiale – stali, kamieniu, drewnie, szkle czy tworzywach sztucznych.

Jednak nadmiar zużytego ścierniwa trzeba z maszyny co jakiś czas usuwać. Wtedy operator musi wyłączyć urządzenie i poradzić sobie z pozostałościami poprodukcyjnymi w waterjecie. Do tej pory użytkownicy tego typu urządzeń radzili sobie różnie – jedni wybierali zużyty materiał ścierny za pomocą szufli, inni stosowali rozmaite urządzenia odsysające.

Teraz ten system został w pełni zautomatyzowany dzięki firmie Jetsystem z Elbląga.

– JS-750 zostało opracowane i wyprodukowane w Polsce z wykorzystaniem markowych komponentów. Urządzenie wyposażone jest w zbiornik z wymiennym pojemnikiem typu BigBag oraz w instalacje: hydrauliczną, pneumatyczną i elektroniczną – mówi Przemysław Prajsnar, prezes OMAX POLAND. – Urządzenie wykorzystuje jedną wysokowydajną pompę membranową o napędzie pneumatycznym.

Urządzenie, dzięki zastosowanemu w nim sterownikowi PLC, może działać w trybie

automatycznym lub ręcznym. Elektryczna i pneumatyczna instalacja sterująca pracą urządzenia znajdują się w skrzynkach zamontowanych na ścianie czołowej maszyny.

Praca JS-750 zaczyna się od przepompowania wody ze zbiornika odciekowego, przez pompę membranową, z wykorzystaniem instalacji ssawno-tłocznej, do zbiornika obrabiarki – w celu wzburzenia osadów ściernych. Następnie odbywa się proces odsysania zużytego ścierniwa z centrum obróbkowego. Zassana zawiesina przetłaczana jest przez odśrodkowy separator, w którym następuje oddzielenie ścierniwa od wody. Ścierniwo osadza się w wymiennym pojemniku typu BigBag, a woda podawana jest z powrotem do zbiornika obrabiarki. Po zakończeniu cyklu napełniania wymiennego pojemnika ścierniwem następuje kolejne przesterowanie zaworów membranowych i krótkotrwałe odwrócenie kierunku przepływu w celu oczyszczenie instalacji ssawno-tłocznej.

JS-750 charakteryzuje się wysoką wydajnością usuwania zużytego ścierniwa – do 1 tony na godzinę, przy zmniejszonej energochłonności w odniesieniu do dostępnych na rynku systemów przelewowych.

– Taki sposób usuwania zużytego ścierniwa powoduje, że system JS-750 jest aktualnie najbardziej wydajnym i zautomatyzowanym urządzeniem tego typu na rynku – wyjaśnia Tomasz Łapiński, dyrektor firmy MAXIEM WATERJETS w Elblągu.

A co najważniejsze, używając JS-750 nie trzeba zatrzymywać pracy maszyny do cięcia wodą, która nadal może realizować proces produkcyjny. To zaś generuje spore oszczędności dla właścicieli tego typu obrabiarek. Dodatkową zaletą systemu JS-750 jest jego uniwersalność – urządzenie może współpracować z każdą maszyną do cięcia wodą.