Specjalista w dziedzinie technologii tworzyw sztucznych, firma igus z Kolonii, zaprezentowała podczas targów SPS/IPC/DRIVES wiele nowości w zakresie przewodów „chainflex“ do systemów prowadników przewodów oraz liniowych napędów elektrycznych „drylin E“.
Do głównych atrakcji na stoisku firmy igus należały, między innymi, przewody Industrial Ethernet do prowadników kablowych. Ich specjalna konstrukcja zapewnia niezmiennie wysoką jakość danych w zastosowaniach pozostających w ciągłym ruchu. Dzięki różnym materiałom płaszcza (np. PUR, TPE, PVC), promieniom gięcia (od 5 x d), długościom przewodów (do 400 m) i kątom skrętu (do +/- 180°/m) gwarantują one niezawodność działania w prawie każdej aplikacji ruchomej.
Dzięki wspomnianym cechom przewody Ethernet firmy igus mogą być stosowane w warunkach różnych wpływów chemicznych, dynamicznych parametrów, ilości cykli i temperatur. Przykładem przewodów Industrial Ethernet może być światłowód „CFLG.2LB“ z płaszczem zewnętrznym na bazie TPE, zaprojektowany specjalnie z myślą o szczególnie długich przewodach rzędu do 400 m i małych promieniach gięcia wynoszących jedynie 5xd. Przewód ten łączy w sobie wiele korzyści: wysoka jakość przesyłu, stabilność mechaniczna i nieograniczone bezpieczeństwo EMC, jak również długi okres użytkowania. Przy pomocy danych uzyskanych na podstawie dwóch miliardów cykli testowych rocznie, które przeprowadza się w laboratorium firmy igus na powierzchni ponad 1.700 m2, można precyzyjnie określić z góry okres użytkowania prawie wszystkich przewodów z rodziny „chainflex“.
Z elektrycznymi i samosmarowymi napędami liniowymi „drylin E” ze śrubą lub paskiem zębatym klienci mogą korzystać z nowych części i akcesoriów. Nowa oś pasa zębatego ZLW-1660 sprawdza się doskonale w zadaniach pozycjonowania i regulowania z obciążeniami osiowymi rzędu do 500 N. Nowością jest również pasujący silnik krokowy wielkości NEMA 34. Do tego dochodzą jeszcze nadające się do stosowania w prowadnikach i odporne na oleje silnikowe przewody przyłączeniowe, jak również lekkie łączniki z tworzywa sztucznego. Obowiązuje przy tym podstawowa zasada: „Móc wszystko, nie musieć niczego” – wyjaśnia firma igus. Klient może zamówić kompletny system liniowy w stanie gotowym do podłączenia, ale ma również możliwość zastosowania swoich części, takich jak silniki krokowe i przewody, a w firmie igus zamówić jedynie brakujące elementy uzupełniające.
Czy to w przypadku prawidłowego wyboru przewodu Ethernet czy też systemów liniowych: 26 bezpłatnych i dostępnych bez konieczności rejestracji narzędzi do e-engineeringu ułatwia konstruktorom wybór i kompletowanie odpowiedniego rozwiązania. Na przykład przewody i wtyczki można skonfigurować w prosty sposób za pomocą konfiguratora wtyczek i przewodów QuickPin 2.0, sprawdzić je pod kątem poprawności i jednym kliknięciem myszy zamówić w gotowej postaci konfekcjonowanej. Z wybranej konfiguracji użytkownicy mogą bez problemu wygenerować ePLAN electric P8 Makro.