QNX prezentuje przykładową aplikację dla inteligentnych domowych systemów zarządzania energią

  Firma QNX Software Systems zaprezentowała dzisiaj nową przykładową aplikację w zakresie inteligentnego zarządzania energią, pre-integrowany stos oprogramowania ułatwiający programowanie, wdrażanie i rozszerzanie inteligentnych domowych systemów zarządzania energią.

  Prezentowany przykładowy projekt inteligentnego zarządzania energią dostarcza gotowe wsparcie dla czujników Zigbee, sieci domowych Insteon (home area networks – HAN), strumieniową transmisję danych video z kamer monitorujących IP, aplikację do obliczania kosztów zużycia energii oraz łączność z Internetem umożliwiającą uzyskanie informacji o pogodzie oraz zapewniającą zdalną kontrolę i diagnostykę. Inne funkcje to sterowanie strefami temperatury, punktowe i strefowe sterowanie oświetleniem, monitorowanie urządzeń domowych i sterowanie nimi.

  Nowa przykładowa aplikacja do inteligentnego zarządzania energią opiera się na pakiecie QNX® Aviage® HMI, który zapewnia strukturę ramową do tworzenia wysoce atrakcyjnych ekranów dotykowych do zarządzania energią w domu w programie Adobe Flash, oraz na QNX® Neutrino® RTOS, systemie operacyjnym czasu rzeczywistego, którego niezawodność została sprawdzona w ciągu ostatnich 30 lat w aplikacjach przemysłowych.

  Dana aplikacja wykorzystuje również popularną technologię Publish/Subscribe firmy QNX Software Systems, która znalazła się na liście finalistów do 2010 embedded AWARD. Ta technologia zapewnia wysoce wydajną abstrakcyjną warstwę pomiędzy interfejsem HMI (interfejs użytkownika), a oprogramowaniem sterowania systemem. W rezultacie, jest o wiele łatwiej dodawać, zmieniać lub aktualizować czujniki, termostaty, alarmy i mechanizmy sterujące bez konieczności zmiany HMI.

  Przykładowa aplikacja działa na wielu rodzajach architektury sprzętowej, takich jak procesory Atmel (AT91SAM9M10, AT91SAM9G45), Freescale (i.MX25, i.MX35, i.MX51), i Texas Instruments (AM3517, OMAP3530).

  „Wyrafinowane ekrany dotykowe, łączność z siecią i video łączą się tworząc system inteligentnych pomiarów energii i inne rozwiązania w zakresie zarządzania energią w domu,” mówi Sebastien Marineau-Mes, Wiceprezes ds. Inżynierii w QNX Software Systems. “Ten nowy inteligentny system do zarządzania energią firmy QNX ułatwia integrację tych technologii, a jednocześnie pomaga programistom w tworzeniu elastycznych projektów gotowych na przyszłe wyzwania.”

  Gotowa do pobrania

  Przykładowa aplikacja do inteligentnego zarządzania energią jest już dostępna. Programiści mogą pobrać wersję dla procesorów Freescale i.MX25 oraz i.MX35 na stronie www.qnx.com/demo/smarte/freescale.html. Wersje obsługujące inne platformy będą dostępne wkrótce.

  Źródło: http://www.qnx.com/news/pr_4026_1.html