Rafineria w Gorlicach będzie produkować asfalty

  Spółka Hydronaft, która powstała na majątku upadłej Rafinerii Glimar w Gorlicach (woj. małopolskie), w marcu planuje rozpocząć produkcję asfaltów. W związku z tym firma zatrudni około 50 nowych pracowników.

  Prezes spółki Piotr Śmigielski poinformował w piątek, że do produkcji asfaltów wykorzystane zostaną wyremontowane instalacje rafinerii. Stały one bezczynnie przez ostatnie ponad 3,5 roku.

  Według niego załoga, która liczy obecnie około 50 pracowników, zostanie powiększona o kolejnych 50 osób. Będą to przede wszystkim osoby pracujące w zakładzie przed ogłoszeniem jego upadłości.

  Od grudnia 2009 roku właścicielem gorlickiej rafinerii jest Podkarpacki Holding Budowy Dróg Drogbud, który kupił akcje upadłej spółki od Grupy Lotos SA. W związku z brakiem możliwości spłaty zobowiązań przez Glimar, wobec spółki toczyło się postępowanie upadłościowe, które zostało zakończone decyzją Sądu Rejonowego w Nowym Sączu.

  Śmigielski zaznaczył, że część zadłużenia rafinerii w wysokości 260 mln zł została już umorzona. Trwają negocjacje z konsorcjum banków w sprawie pozostałej kwoty zadłużenia, wynoszącej około 620 mln zł.

  Według prezesa, jest szansa na uruchomienie dokończonej w około 90 proc. instalacji hydrokompleksu, służącej do wytwarzania m.in. nafty, rozpuszczalników, olejów bazowych oraz gotowych olejów specjalnych dla przemysłu i motoryzacji. Przedsięwzięcie to wymaga bardzo wysokich nakładów, dlatego rafineria szuka do niego dodatkowego partnera. Wstępne zainteresowanie instalacją wyraził jeden ze światowych koncernów paliwowych.

  „Rozmowy trwają, było już kilka wizyt. Wiele zależy od porozumienia z bankami w sprawie zadłużenia” – wyjaśnił prezes.