Ramię pomiarowe FaroArm® Quantum w Expom S.A.

    Na początku marca firma Expom S.A. z branży metalowej z siedzibą w Kurzętniku zakupiła najbardziej zaawansowane technologicznie ramię do pomiarów współrzędnościowych konstrukcji – FaroArm® Quantum amerykańskiej firmy FARO. Wartość inwestycji to 240 000 PLN.

    Tego typu urządzenia znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach. W przemyśle lotniczym używa się ich do ustawiania elementów, wzorcowania narzędzi i form oraz kontroli częstości. W przemyśle samochodowym stosuje się je do budowy i certyfikacji narzędzi. Przy produkcji form, narzędzi i tłoczników wykorzystuje się je do kontroli, skanowania i prototypowania. Natomiast w Expom S.A., zakupione ramię pomiarowe będzie używane do wykonywania współrzędnościowych pomiarów produkowanych przez firmę konstrukcji metalowych.  Osoby, które będą pracowały przy wykorzystaniu nowego sprzętu zostały przeszkolone i uzyskały certyfikaty FARO University.

    „Expom S.A. realizuje zamówienia głównie dla wymagających, zagranicznych klientów, dlatego szczególnie dbamy o to, by nasze wyroby spełniały najwyższe standardy. Dzięki temu jesteśmy konkurencyjni i pozyskujemy coraz bardziej złożone i skomplikowane zlecenia.” – wyjaśnia Jacek Banach, Prezes Zarządu firmy – „Zakup ramienia pomiarowego jest jedną z inwestycji, które zaplanowaliśmy w tym roku, w celu dalszego podnoszenia jakości naszych wyrobów, a także ułatwienia pracy naszemu personelowi. W najbliższym czasie planowany jest również zakup stacji roboczej HP wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem służącym do obliczania wytrzymałościowego konstrukcji z wykorzystaniem MES (Metody Elementów Skończonych)” – dodaje Banach.

    FaroArm® to przenośne ramię pomiarowe mierzące z dokładnością do 0,016mm, co daje nawet do 30% większą efektywność w stosunku do innych produktów tego typu dostępnych na rynku. Urządzenie posiada uniwersalną stopę montażową pozwalające na łatwe mocowanie przy jednoczesnym skróceniu czasu potrzebnego do przygotowania go do pracy. Ergonomiczny uchwyt zwiększa łatwość użytkowania i wygodę eksploatacji oraz skuteczność wykonywanych pomiarów. Ramię ma nieograniczoną rotację, co zapewnia dużą wygodę mierzenia. Dzięki wbudowanemu czujnikowi temperatury, pomiary mogą być wykonywane w temperaturze od 10 do 40oC. Dzięki modułowi Bluetooth możliwe jest dokonywanie bezprzewodowych pomiarów i skanowania na odległość do 10 metrów. Urządzenie posiada inteligentne końcówki, które są wyposażone w numery seryjne pozwalające na automatyczne rozpoznawanie ich wielkości.  Tryb Auto Sleep odpowiada za automatyczne wyłączanie się sprzętu, dające oszczędność energii oraz umożliwiające przedłużenie jego żywotności.