Reaktor ESBWR bliski certyfikacji

  GE Hitachi Nucelar Energy (GEH) zapowiedziała, że już wkrótce można spodziewać się certyfikacji jej reaktora ESBWR przez amerykańską Komisję Dozoru Jądrowego. Reaktor ten GEH chce zaoferować w Polsce.

  – To już lada tydzień, bo uzyskaliśmy końcowe akceptacje projektu, ale proces jako taki trwał pięć lat i to rzeczywiście był bardzo szczegółowy proces. Otrzymaliśmy ponad 6 tysięcy różnych pytań z amerykańskiej Komisja Dozoru Jądrowego, na które z powodzeniem odpowiedzieliśmy. Wszystkie otwarte kwestie zostały już w pełni zamknięte – powiedział Danny Roderick, wiceprezes GE Hitachi Nucelar Energy, podczas spotkania z dziennikarzami w Warszawie.

  ESBWR to reaktor o mocy prawie 1600 MW oferowany w szeregu krajach Europy i GEH chce go także zaoferować w Polsce.

  GE Hitachi Nucelar Energy (GEH) ogłosiło także dzisiaj, że amerykańska Komisja Dozoru Jądrowego (NRC) oficjalnie przyjęła wniosek spółki o przedłużenie koncesji na opracowaną przez nią technologię reaktora ABWR do 2027 roku.

  GEH zabiega o przedłużenie koncesji na reaktor ABWR na okres 15 lat, który rozpocząłby bieg w czerwcu 2012 roku, kiedy to wygaśnie pierwotna koncesja. Wniosek obejmuje aktualizacje reaktora ABWR o mocy ponad 1350 MW, a także obecny wymóg NRC dotyczący oceny wpływu uderzenia samolotu w reaktor.

  Reaktor ABWR po raz pierwszy uzyskał koncesję na budowę w USA w1997 roku. Pierwsze dwa z działających w Japonii reaktorów ABWR oddano do użytku w 1996 roku i 1997 roku. Pięc kolejnych reatorów ABW powstaje teraz w Japonii i na Tajwanie