Rolls-Royce ma pierwsze polskie zamówienie na turbinę gazową

    Rolls-Royce zdobył pierwsze polskie zamówienie na turbinę gazową. Złożyła je katowicka firma Introl.

    Introl zamówił pojedynczą 16-cylindrową turbinę gazową, której operatorem będzie OPEC Gdynia. Turbina zostanie zainstalowana w lokalnym systemie ciepłowniczym przeznaczonym dla Portu Gdynia.

    Siłownia, ulokowana w miejscowości Wejcherowo-Nanice, w okolicach Gdyni, będzie dostarczała 6,8 MW energii elektrycznej do sieci ogólnokrajowej, a także do 6 MW energii cieplnej do lokalnej sieci ciepłowniczej. Obsługę techniczną nowej turbiny zapewnią inżynierowie z nowo otwartego Morskiego Centrum Serwisowego Rolls-Royce w Gdyni.

    – Jest to pierwsza turbina gazowa sprzedana przez Rolls-Royce na polskim rynku od czasu otwarcia nowego Centrum Serwisowego, dlatego jest to dla nas ważne wydarzenie. Świadczy ono o słuszności decyzji o rozwoju działalności w Polsce – powiedział Jerzy Wandor – General Sales Manager, Rolls Royce Polska.

    Trzy inne polskie elektrociepłownie, w Tarnowie, Ostrowie i Władysławowie, mają zainstalowane cztery systemy prądotwórcze, dostarczone przez brytyjską firmę Centrax, które korzystają z turbin gazowych Rolls-Royce.