Rozbudowa elektrowni Stalowa Wola

  Wicestarosta powiatu stalowowolskiego Mariusz Sołtys przekazał we wtorek dyrektorowi Elektrowni Stalowa Wola Januszowi Teperowi decyzję o pozwoleniu na budowę bloku gazowo–parowego, wartego dwa miliardy złotych.

  Jak podkreślił wicestarosta, inwestycja jest ogromnym wydarzeniem dla całego powiatu. Sołtys zaznaczył, że ostatni raz na taką skalę inwestowano w Stalowej Woli przed wojną, w czasach powstawania Centralnego Okręgu Przemysłowego.

  „Przy budowie bloku gazowo-parowego pracę znajdzie wiele osób, ale przede wszystkim zagwarantuje on nam bezpieczeństwo energetyczne” – dodał.

  Zdaniem dyrektora Elektrowni Janusza Tepera, tak duża inwestycja to ogromne wyzwanie organizacyjne dla spółki. „Wszyscy jednak na niej skorzystamy, włącznie ze Stalową Wolą, gdyż do budżetu miasta Elektrociepłownia będzie odprowadzała każdego roku kilka milionów złotych podatków” – dodał.

  Blok gazowo-parowy Elektrowni Stalowa Wola będzie pierwszym w Polsce zasilanym w całości gazem ziemnym. Jego moc osiągnie 400 megawatów; roczne zużycie gazu do produkcji ok. 3 Twh (terawatogodzin) energii przewiduje się na ok. 450 mln m. sześc.

  Uruchomienie tej jednej z największych i najdroższych inwestycji energetycznych w kraju zaplanowano na 2014 rok.

  Elektrownia należy do grupy Tauron. Grupa jest drugim co do wielkości producentem prądu w Polsce; obejmuje swoim działaniem 17 proc. powierzchni kraju, zatrudnia ok. 28 tys. osób i należy do największych polskich firm.