Rozbudowane funkcie falowników

    Z naszych obserwacji wynika, że obniżenie cen falowników jak również ich rozbudowane funkcje wpływają  korzystnie na szersze zastosowanie tych urządzeń w przemyśle. Co ciekawe, ekologiczne podejście do każdej z dziedzin życia zaczyna dotyczyć także falowników. Funkcja „Energy Saving” jest kolejną z przyczyn łaskawszego spojrzenia na przetwornice częstotliwości. Dzięki zastosowaniu falowników można ograniczyć zużycie energii elektrycznej w układzie, dostarczając tylko tyle energii, ile jest potrzebne do zachowania parametrów procesu. Przy tym możliwy jest także zwrot energii do sieci w falownikach wyposażonych w tą funkcjonalność. Te korzyści są istotne nie tylko dla środowiska, ale i dla kieszeni właściciela. Zmniejszona ilość energii pobierana przez układ falownik – silnik generuje oszczędności eksploatacyjne, zwracając koszt inwestycji włożonej w układ z falownikiem w okresie od kilkunastu do kilkudziesięciu miesięcy. Dobrym przykładem takiego zastosowania jest regulacja prędkości medium przez zmianę prędkości pompy, a nie przez dławienie przepływu przy stałej prędkości pompy.

    Rozbudowane funkcje falowników (sterowanie krokowe, wbudowane mikrosterowniki PLC) pozwalają na sterowanie prostymi liniami technologicznymi przez wejścia/wyjścia falownika bez zastosowania dodatkowych układów sterowania np. sterowników PLC.

    To na co należy także zwrócić uwagę, to układy bezpieczeństwa wbudowane w falownikach. Przykładem takim jest funkcja safe-off stosowana w urządzeniach firmy Rockwell Automation. Stosowanie takich rozwiązań ogranicza koszty dodatkowych urządzeń i pozwala zachować zgodność z przepisami. Jak zatem widzimy, stosowanie falowników jest opłacalne, należy jednak każdy przypadek rozpatrywać osobno.

    (z raportu: Falowniki w systemach napędowych, marzec 2012)

    Autor: Jarosław Żelezik, Specjalista ds. Uruchomień – Programista PLC, Introl