SKF proponuje system monitorujący turbiny wiatrowe

  Utrzymanie poszczególnych elementów turbiny w dobrym stanie to sprawa kluczowa dla prawidłowego jej działania a jednocześnie niełatwa z uwagi na utrudniony dostęp do turbiny. Pomóc w tym ma system firmy SKF.

  Wychodząc naprzeciw potrzebom energetyki wiatrowej SKF wprowadził na rynek SKF WindCon – łatwy w obsłudze system monitorujący, który umożliwi operatorowi farmy wiatrowej kontrolę pracy urządzenia jak również obniżenie kosztów dzielności.

  Może on być zamontowany na turbinach różnych typów i rozmiarów; na ziemi lub na morzu.

  System w sposób ciągły monitoruje pracę poszczególnych elementów lub całej farmy i wskazuje, jakie działania serwisowe lub naprawcze powinny zostać podjęte. Korzystając z czujników drgań zamontowanych na łożyskach wału głównego turbiny, elementach układu przeniesienia napędu, przekładni i generatora oraz dzięki dostępowi do układu sterowania turbiny system zbiera, analizuje i przetwarza różne dane dotyczące pracy siłowni wiatrowej. Oprócz wczesnego wykrywania nieprawidłowości system daje również możliwość określenia przyczyn awarii na podstawie analizy danych z pomiarów.

  SKF WindCon pozwala operatorom na monitorowanie pracy turbiny w czasie rzeczywistym za pomocą komputera lub przenośnego urządzenia, posiadającego dostęp do Internetu.

  SKF WindCon otrzymał oficjalny certyfikat Germanischer Lloyd oraz akceptację Allianz Versicherungs-AG.