Targi EMO Hannover 2011

  Zarówno organizatorzy, jak i wystawcy oraz goście EMO Hannover 2011, wiodącej światowej imprezy targowej z zakresu obróbki metalu, wyciągnęli bardzo pozytywne wnioski z jej przebiegu. – Tegoroczna edycja była udana pod każdym względem. Jej uczestnicy – ci, którzy wykupili stoiska oraz ci, którzy przyszli w charakterze zwiedzających – są zgodni w swych opiniach: dzięki doskonałej organizacji i dynamicznemu przebiegowi targi umocniły swą rangę najważniejszej światowej imprezy dla firm z branży obróbki metali – podkreślił komisarz generalny wystawy dr Detlev Elsinghorst podsumowując EMO Hannover 2011. – Przemysł obrabiarkowy nadal działa na pełnych obrotach. W czasie sześciu dni trwania targów złożono zamówienia o łącznej wartości ponad 4,5 miliardów euro – dodał dr Wilfried Schäfer z zarządu Związku Niemieckich Fabryk Obrabiarek (Verein Deutscher Werkzeugmaschinenfabriken – VDW), organizatora EMO.

  2037 wystawców z 41 krajów prezentowało w Hanowerze przez sześć dni najnowsze modele obrabiarek oraz rozwiązania i usługi związane z obróbką metali – zgodnie z hasłem imprezy „Obrabiarki i nie tylko”. Innowacyjność przejawiała się nie tylko w parametrach technicznych i wydajności obrabiarek – widoczna była też w takich aspektach, jak wzornictwo czy walory użytkowe maszyn prezentowanych na targach. Dbałość o funkcjonalność i wygląd to coraz ważniejsze faktory uwzględniane przy tworzeniu nowoczesnych maszyn i urządzeń – co doskonale widoczne było na EMO Hannover 2011.

  W centrum uwagi na tegorocznej imprezie znalazły się rozwiązania wykorzystywane w proekologicznych technologiach wytwórczych i wspomagające zrównoważony rozwój firm. – Na targach EMO widać było wyraźnie, jak dużą wagę producenci maszyn przywiązują do efektywności energetycznej. Oszczędność surowców i dobre gospodarowanie energią to czynniki, które często stają się decydującym kryterium pozwalającym zyskać przewagę na konkurencyjnym rynku – i odnieść na nim sukces – stwierdził dr Detlev Elsinghorst.

  Wystawcy podkreślali wagę faktu, że tak wielu gości przyjechało w tym roku do Hanoweru spoza Niemiec: niemal 40% zwiedzających stanowiły osoby z zagranicy. Na EMO Hannover widać było wyraźnie trend do globalizacji: aż o 6,5% wzrósł odsetek gości z Azji i Ameryki Południowej wśród zwiedzających. Również średni czas spędzony na imprezie był w tym roku rekordowy. Co czwarty gość targów spędził na EMO ponad 3 dni.

  Ponad połowę ogółu gości stanowiły osoby odpowiedzialne za zakupy i inwestycje w firmach. Aż 55% zwiedzających przyjechało na EMO z konkretnymi planami inwestycyjnymi. Wśród osób zza granicy odsetek ten wyniósł 75%. Ponad połowa zwiedzających szukała rozwiązań pozwalających zwiększyć moce przerobowe w przedsiębiorstwie, kolejne 20% natomiast – pierwszych obrabiarek do swych parków maszynowych.

  Bogata oferta wydarzeń dodatkowych i imprez specjalnych uatrakcyjniła program tegorocznych targów. Kongresy poświęcone tematyce zrównoważonych technik produkcyjnych, technologiom wytwórczym w lotnictwie i przemyśle kosmicznym, potencjałowi gospodarczemu rynku rosyjskiego oraz pozyskiwaniu kadr cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród zwiedzających.

  W dniach 19–24 września 2011 r. na targi EMO do Hanoweru przyjechało ponad 140 tys. gości ze 100 krajów. Targi EMO Hannover 2013 odbędą się w dniach 16–21 września.