Jedną z najważniejszych imprez targowych dla branży wytwarzania przyrostowego i nowoczesnej produkcji przemysłowej są odbywające się we Frankfurcie Targi Formnext. W tym roku konferencja i wystawa FORMNEXT 2019 rozpocznie się 19 i zakończy 22 listopada.
Kolejne edycje gromadzą we Frankfurcie coraz więcej wystawców i zwiedzających. W tym roku już we wrześniu zarejestrowało się przeszło 720 wystawców. To znacznie więcej niż w tym samym okresie 2018 roku. Dlatego też organizatorzy targów zwiększyli powierzchnię dostępną dla zainteresowanych technologiami związanymi z przemysłowym drukiem 3D. Poza powiększeniem stoisk dotychczasowych wystawców udało się zainteresować tym wydarzeniem 285 firm, które dotąd jeszcze się nie prezentowały. Wśród debiutujących w tym roku firm wrażenie robi wysoki odsetek wystawców zagranicznych (55%). Najsilniej reprezentowane będą kraje takie jak Chiny, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Holandia. Wśród nowych wystawców warto wymienić takie międzynarodowe grupy jak: 3M Advanced Materials, Bosch Rexroth, Covestro, Evonik, Mitsubishi czy thyssenkrupp Materials, które zaprezentują swoje rozwiązania z zakresu wytwarzania przyrostowego. Poza młodymi i innowacyjnymi przedsiębiorstwami z całego świata swoją ofertę zaprezentują też średniej wielkości firmy, ale już o ugruntowanej pozycji na rynku, takie jak: Peter Lehmann i August Rüggeberg, oraz klastry, na przykład Bayern Innovativ i Leichtbau BW.
Dlaczego warto być?
W dziedzinie przetwarzania końcowego widoczny jest znaczący postęp i jest to ważne dla dalszego rozwoju wytwarzania przyrostowego na skalę przemysłową. Zgodnie z raportem Wohlers z 2019 r. dotyczącym rynku produkcji przyrostowej na świecie o 33,5% — wzrosła sprzedaż maszyn i usług z nią związanych i o 38,7% wzrosła sprzedaży komponentów dla tej technologii. Również szybko rosnące zainteresowanie targami Formnext świadczy o znaczeniu branży wytwarzania przyrostowego i nowoczesnych procesów produkcji przemysłowej. To również branża, która od lat odnotowuje dwucyfrowy wzrost na świecie i obecnie osiąga wartość 10 mld euro. Badacze rynku i eksperci branżowi prognozują, że tak wysoki wzrost o około 20% rocznie utrzyma się w ciągu najbliższych kilku lat. Od wielu lat wzrost gospodarczy w Polsce zaliczany jest do największych w Europie. Jednak jeśli chce się utrzymać konkurencyjność, trzeba ciągłego wzrostu wydajności produkcji. Ważną rolę odgrywa tutaj produkcja przyrostowa. Skraca czas rozwoju i oferuje możliwość cyfrowej produkcji nie tylko prototypów, ale również środków produkcji, komponentów i produktów końcowych. Jednocześnie produkcja przyrostowa może przyczynić się do zwiększenia innowacyjności, a zarazem atrakcyjności miejsc pracy w przemyśle, co może okazać się sposobem na opanowanie deficytu specjalistów, z którym borykają się firmy w Polsce. W targach Formnext 2019 weźmie udział 12 wystawców z Polski w tym znane już firmy, takie jak Omni3D, Sinterit, 3DGence oraz UBot oferujące specjalistyczne drukarki 3D do tworzyw sztucznych do zastosowań przemysłowych, oraz firmy Spectrum Group, 3DLab i Innovatica specjalizujące się w innych obszarach łańcucha procesów, takich jak materiał, serwis i oprogramowanie.
W tym roku krajem partnerskim Targów są Stany Zjednoczone. Zaprezentują się najlepsze amerykańskie firmy z branży wytwarzania przyrostowego, takie jak między innymi 3D Systems, Carbon, Desktop Metal, ExOne, HP czy Markforged. Organizatorzy zapowiadają kontynuację inicjatywy AM Standards Forum we współpracy ze Służbą Handlową Stanów Zjednoczonych. Podczas tegorocznej edycji po raz pierwszy pojawi się strefa User Case Area poświęcona technologiom PIM/MIM/CIM, czyli obszarowi na styku wytwarzania przyrostowego i nowoczesnej produkcji masowej. Będą kontynuowane w rozbudowanej formie między innymi wspólne stoisko i strefa User Case Area „additive4industry” Working Group AM federacji VDMA, konkurs „Start-up Challenge”, konkurs pomysłów purmundus challenge, platforma AM4U, dająca ciekawe możliwości rozwoju kariery, a także sympozjum BE-AM poświęcone wytwarzaniu przyrostowemu w branży budowlanej. Uczestnicy tegorocznej edycji będą mieli okazję poznać aktualne trendy oraz zmiany w branży dzięki programowi konferencji przygotowanemu przez Grupę TCT. Podczas codziennych seminariów Discover3Dprinting, osoby zaczynające swoją przygodę z przemysłowym drukiem 3D otrzymają praktyczne wskazówki i wiele cennych informacji przydatnych dla początkujących podmiotów z branży.
Bohdan Szafrański