Tarnów chce wydać w tym roku ok. 460 mln zł na inwestycje

  Grupa Azotów Tarnów zamierza zainwestować w tym roku ok. 460 mln zł. Będą to głównie inwestycje odtworzeniowe, modernizacyjne i unowocześniające procesy produkcyjne. Większe wydatki zaplanowane są na kolejne lata, kiedy to rozpoczną się projekty związane z energetyką czy budową zakładu produkcyjnego w Azji – powiedział PAP Jerzy Marciniak, prezes spółki.

  – Tegoroczny CAPEX to ok. 460 mln zł. W grupie rozkłada się to w ten sposób, że Azoty Tarnów wydadzą w przybliżeniu 200 mln zł, Police ok. 170 mln, a Kędzierzyn blisko 90 mln zł – poinformował Marciniak.

  – Planujemy głównie inwestycje odtworzeniowe i przygotowujemy się do większych projektów zaplanowanych na 2013 rok. Przygotowujemy projekt energetyczny w ZAK, jak i rozważamy budowę zakładu produkcji kaprolaktamu w Azji – dodał.

  Grupa planuje budowę gazowej elektrociepłowni w ZAK, o mocy do 200 MW. Miałaby ona być gotowa na koniec 2016 roku.

  Liczymy, że w 2013 roku będziemy mieli projekt. W 2014 roku chcielibyśmy rozpocząć budowę – poinformował Jerzy Marciniak.

  W kolejnym etapie ma powstać blok opalany gazem w Policach.

  Projekt energetyczny w Policach jest na wstępnym etapie. Nie określiliśmy jeszcze harmonogramu, nie zdeklarowaliśmy się też, jaka mogłaby być moc elektrociepłowni. Na razie jeszcze nad nim pracujemy – powiedział prezes.

  Podobna inwestycja w dalszej przyszłości ma być realizowana w Zakładach Azotowych Tarnów-Mościce.

  Spółka zamierza występować w projektach energetycznych realizowanych na terenie swoich zakładów jako mniejszościowy udziałowiec.

  W związku z tym, że wytwarzanie energii elektrycznej nie jest naszym podstawowym biznesem, zadowolimy się mniejszościowym, maksymalnie 20-proc. udziałem w każdym z tych przedsięwzięć – poinformował Jerzy Marciniak.

  Dodał, że kwota wydana na energetykę uzależniona będzie od porozumień z partnerami biznesowymi i udziałów grupy w przedsięwzięciach, ale na pewno będzie ona niższa niż 1 mld zł. Wcześniej przedstawiciele firmy zapowiadali, że tyle mogłyby wynieść wydatki na energetykę.

  Jerzy Marciniak poinformował, że projekt związany z budową w Azji zakładu produkcji kaprolaktamu jest na początkowym etapie.

  Formułujemy koncepcję tej inwestycji wraz z Puławami. Zbieramy oferty od międzynarodowych koncernów, które chciałyby wejść z nami w ten projekt – powiedział Jerzy Marciniak.

  Pojawiły się oferty kupna od nas technologii, ale odmówiliśmy, bo chcemy wystąpić w tym przedsięwzięciu jako udziałowcy – dodał prezes Azotów Tarnów.

  W tym roku firmy mają podjąć ostateczną decyzję, w jakiej formule będą realizować tę inwestycję. Wówczas będą w stanie określić, jakiego rzędu wydatki planują na ten cel.

  Jerzy Marciniak ocenia, że budowa fabryki produkcji kaprolaktamu, o mocy 120 tys. ton rocznie, to koszt rzędu 1 mld USD.

  www.wnp.pl