Targi EuroLab 2012 jak co roku gromadzą czołowych dostawców produktów dla branży laboratoryjnej zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Zwiedzający mogą zapoznać się z ofertą ponad 200 wystawców z trzech sektorów tematycznych: analityki chemicznej, Life Science i biotechnologii oraz metrologii. Na stoiskach można będzie obejrzeć między innymi profesjonalny sprzęt laboratoryjny, akcesoria, odczynniki chemiczne i wiele innych elementów wyposażenia placówek badawczych. XIV Międzynarodowym Targom Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab towarzyszą interesujące wydarzenia merytoryczne. Imprezę objęli honorowymi patronatami: prof. dr hab. Barbara Kudrycka – Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz prof. dr hab. Michał Kleiber – Prezes Polskiej Akademii Nauk.
Na zwiedzających czeka 215 stoisk, na których swoją ofertę prezentują między innymi dystrybutorzy akcesoriów laboratoryjnych, drobnego sprzętu, szkła laboratoryjnego, mebli i innych elementów wyposażenia, a także aparatury analitycznej oraz sprzętu optycznego i kontrolno-pomiarowego. Wśród produktów nie brakuje również substancji chemicznych, odczynników, testów oraz oprogramowania, a także profesjonalnych środków czystości i odzieży ochronnej. Zwiedzający mogą także poznać ofertę instytutów naukowo-badawczych, uczelni wyższych, instytucji i placówek certyfikujących.
Swoje propozycje przygotowały nie tylko polskie przedsiębiorstwa, ale również firmy z Austrii, Czech, Francji, Holandii, Łotwy, Niemiec, Rosji, Szwajcarii, Szwecji, Tajwanu, USA, Wielkiej Brytanii i innych krajów.
Konkurs dla wystawców
Wielu wystawców targów EuroLab zgłosiło swoje produkty do konkursu na najlepszą ofertę Targów EuroLab 2012. Konkurs jest doskonałą okazją do wypromowania danego produktu. Nagrodą jest bowiem unikalne logo rozpoznawalne w branży laboratoryjnej, które laureat będzie mógł wykorzystywać m.in. w materiałach drukowanych i elektronicznych.
Zgłoszone produkty oceniane są w trzech kategoriach przez niezależne jury, złożone z wybitnej kadry naukowej. Produkty w kategorii „Laboratoryjna aparatura pomiarowa” oceniać będą sędziowie reprezentujący Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Z kolei laureatów z zakresu „Wyposażenia laboratorium” wybiorą eksperci z Państwowego Instytutu Geologicznego Państwowego Instytutu Badawczego. Sędziowie wywodzący się z Polskiej Akademii Nauk Centrum Badań Ekologicznych w Dziekanowie Leśnym ocenią produkty z kategorii „Terenowa aparatura pomiarowa”.
Podczas targów odbędzie się również konkurs na najbardziej oryginalne i profesjonalne stoisko targowe.
Program targów EuroLab obfituje w interesujące wydarzenia merytoryczne. W salach konferencyjnych trwać będą kolejne seminaria prowadzone przez wybitnych ekspertów zarówno z instytucji państwowych, jak i firm prywatnych specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach branży laboratoryjnej. Każdego dnia odbędzie się co najmniej kilka prelekcji.
Dziś odbędą się między innymi warsztaty pt.: „Materiały odniesienia i porównania międzylaboratoryjne: niezbędne narzędzia kontroli jakości wyników”, które poprowadzą autoryzowani wykładowcy europejskiego projektu TrainMiC (Trainning in Metrology in Chemistry). W programie przewidziane są nie tylko wykłady, ale również dyskusja na temat przykładowych scenariuszy zapewnienia jakości wyników.
Program TrainMiC ma certyfikację ISO 9001, przyznaną przez jednostkę certyfikacyjną TÜV Materiały szkoleniowe na spotkanie opracowała grupa międzynarodowych ekspertów, współpracujących od dziesięciu lat w ramach projektu realizowanego w Instytucie Pomiarów i Materiałów Odniesienia, Wspólnotowego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej.
Uczestnicy warsztatów mogą otrzymać międzynarodowy certyfikat, podpisany przez przedstawiciela Komisji Europejskiej, prof. dr Philipa Taylora oraz Koordynatora Programu TrainMiC w Polsce prof. dr hab. Ewę Bulską.
Na spotkanie obowiązuje oddzielna rejestracja.
Barwy biotechnologii
Ostatniego dnia targów EuroLab odbędzie się cykl wykładów „Kolory biotechnologii – interdyscyplinarna biotechnologia na uczelni technicznej”. Podczas kolejnych prelekcji eksperci z Zakładu Mikrobioanalityki i Zakładu Technologii i Biotechnologii Środków Leczniczych Instytutu Biotechnologii, Wydziału Chemicznego, Politechniki Warszawskiej omówią szereg zagadnień związanych z praktycznym wykorzystaniem procesów biotechnologicznych. Wykładowcy zdradzą również, jakie kolory ma biotechnologiczna tęcza w zależności od dziedziny, w jakiej nauka ta znajduje swoje zastosowanie. Spotkanie poprowadzi prof. Elżbieta Malinowska, dyrektor Instytutu Biotechnologii Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej i wybitny naukowiec w dziedzinie miniaturowych sensorów chemicznych i biosensorów.
Informacje praktyczne
Większość wydarzeń merytorycznych jest otwarta dla publiczności, a o uczestnictwie decyduje kolejność przybycia. Wstęp na targi jest nieodpłatny. Zwiedzający na miejsce mogą dostać się oznakowanym autobusem zapewnionym przez organizatora targów, który kursuje co dziesięć minut spod Pałacu Kultury i Nauki (od ul. Emilii Plater), bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów.