Uczniowie Mechanika odkrywają moc wody

  Grupa JetSystem w Elblągu jest partnerem technologicznym w projekcie edukacyjnym dla uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych. Projekt, którego organizatorem jest Urząd Miejski w Elblągu, dotyczy technologii cięcia strumieniem wodnym. Przez najbliższe cztery miesiące 22 uczniów „Mechanika” pozna historię cięcia wodą, zasady funkcjonowania waterjetów oraz obsługę oprogramowania sterującego tymi maszynami.

  Technologia cięcia wodą jest obecnie jedną z najnowszych, najbardziej uniwersalnych i najszybciej rozwijających się technik obrabiania różnych materiałów – od stali, po kamień, szkło, tworzywa sztuczne czy drewno. To powoduje, że również w Polsce pojawia się zapotrzebowanie na dobrze przygotowanych specjalistów, znających tą dziedzinę technologii.

  Dlatego z inicjatywy Urzędu Miejskiego w Elblągu oraz Grupy JetSystem 22 uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych poznaje wszystkie tajniki dotyczące funkcjonowania maszyn do cięcia wodą – popularnych waterjetów. Wsparcie technologiczne zapewnia elbląska Grupa JetSystem, która współpracuje z amerykańską korporacją OMAX – światowym liderem w dziedzinie technologii cięcia wodą. Można więc stwierdzić, że uczniowie z Elbląga uczą się od najlepszych. Wykłady i warsztaty szkoleniowe odbywają się w biurowcu Elbląskiego Parku Technologicznego.

  Podczas pierwszych zajęć młodzież poznała historię budowy waterjetów oraz technologii cięcia wodą. Po wykładzie uczniowie w sali pokazowej Grupy JetSystem z bliska zobaczyli maszynę do cięcia strugą wody.

  Misją Grupy JetSystem jest szeroko pojęta edukacja na temat technologii cięcia strumieniem wodnym. Ten projekt ma na celu podniesienie świadomości uczniów szkół technicznych na temat technologii cięcia wodą. Tym samym z taką wiedzą uczniowie lepiej odnajdą się na przyszłych kierunkach studiów, a następnie na coraz bardziej wymagającym i specjalistycznym rynku pracy – mówi Remigiusz Filipiak, wiceprezes zarządu Grupy JetSystem w Elblągu.

  Oprócz demonstracji funkcjonowania urządzeń do cięcia wodą, będą też prowadzone wykłady teoretyczne. Wykłady prowadzą specjaliści Grupy JetSystem. Młodzież i nauczyciele będą również wyposażeni w specjalne materiały informacyjne. Udział w Projekcie Edukacyjnym zakończy się wystawieniem specjalnych certyfikatów dla uczniów biorących udział w tym przedsięwzięciu.

  Organizatorzy przewidują również w trakcie szkolenia dwa konkursy dla uczniów z atrakcyjnymi nagrodami. Konkursy będą dotyczyły projektowania i wykonania maszynami do cięcia wodą gadżetów dla Urzędu Miejskiego w Elblągu oraz Grupy JetSystem.