Victaulic uruchamia nowe linie odlewnicze za 55 mln zł

  Victaulic zakończył proces inwestycyjny, który uczynił z zakładu w Drezdenku najnowocześniejszą i najbardziej ekologiczną odlewnię żeliwa sferoidalnego w Europie Środkowo-Wschodniej. Uruchomienie dwóch automatycznych linii odlewniczych DISA to finał rozpoczętej w lipcu 2010 r. inwestycji, której wartość przekroczyła 55 mln zł. W wyniku inwestycji moce produkcyjne zakładu wzrosły o 30%.

  Victaulic w marcu br. uruchomił pierwszą linię formowania DISA, automatyczny system zalewania oraz odpylania, który w istotny sposób wpłyną zarówno na jakość formowanych odlewów jak i poprawił warunki pracy w odlewni. W ramach projektu, nastąpiła całościowa zmiana procesu produkcji, który teraz jest w pełni zautomatyzowany. Dodatkowo odlewnia wdrożyła nowoczesne systemy pomiarowe i informatyczne systemy kontroli przebiegu i zarządzania produkcją.

  W ramach inwestycji została także uruchomiona Stacja Przerobu Mas. Dzięki zwiększeniu budżetu o 10 mln (w pierwotnej wersji zakładany budżet wynosił 45 mln zł) została zamontowana całkowicie nowa instalacja nawiewna, która będzie przede wszystkim kompresować powietrze odsysane przez odpylnicę oraz zwiększy dopływ świeżego powietrza do hali produkcyjnej odlewni. Dodatkowo zakupiony został tłumik hałasu, który również przyczyni się do poprawy warunków pracy i wpływu na środowisko naturalne.

  – Głównym celem przeprowadzonej inwestycji była poprawa jakości i precyzji odlewanych komponentów oraz rozszerzenie oferty o nowe, zaawansowane technologicznie odlewy. Chcemy, aby wprowadzone przez nas zmiany, zapewniły najwyższe standardy jakości w procesie produkcji co pomoże nam rozszerzyć zakres usług świadczonych dla klientów zewnętrznych. Wierzę, że połączenie wyników prac globalnej jednostki badawczo-rozwojowej Grupy Victaulic zlokalizowanej w USA z doświadczeniem i zaangażowaniem pracowników polskich zaowocuje osiągnięciem zakładanych rezultatów – mówi Jarosław Litwiński, Dyrektor Generalny Victaulic Polska. 

  W wyniku inwestycji moce produkcyjne zakładu wzrosły o 30%. Dodatkowo istotnie zmniejszono liczbę odpadów po produkcyjnych oraz poprawiono warunki pracy dzięki hermetyzacji procesu. Nowa inwestycja pozwoli odlewni w Drezdenku na wykonywanie jeszcze precyzyjniejszych odlewów dla producentów armatury przemysłowej, kolejnictwa i sektora motoryzacyjnego

  Odlewnia Victaulic należy do uznanego na całym świecie amerykańskiego koncernu, działającego od lat 20. ubiegłego wieku. Odlewnia w Drezdenku jest firmą podległą bezpośrednio pod centralę w USA i świadczy usługi odlewnictwa, obróbki i montażu na rzecz firm działających w grupie oraz na potrzeby klientów zewnętrznych. Obecnie zatrudnia ok. 400 osób. Spółka pozyskała dofinansowanie w wysokości 12 mln zł z funduszy unijnych w tym w szczególności ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013, działanie 4.4 „Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym”.