W Bełchatowie rusza blok energetyczny o mocy 858 MW

  Polska Grupa Energetyczna uruchomiła rozruch bloku w elektrowni Bełchatów, do eksploatacji ma być oddany pod koniec kwietnia 2011 r. – powiedział Marek Wdowiak, dyr. Departamentu Inwestycji PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna – oddział Elektrownia Bełchatów.

  Wdowiak poinformował też, że w decydującej fazie znajduje się przetarg na wybór wykonawcy bloków w Elektrowni Opole. Zaś wykonawca bloku w Elektrowni Turów „mamy nadzieję, że zostanie wybrany w tym roku” – powiedział Wdowiak podczas czwartkowego panelu energetycznego.

  PGE chce wybudować w Opolu dwa bloki opalane węglem kamiennym o mocy 1.600-1.800 MW, ich uruchomienie planowane jest na 2015 – 2016 r. „Trwa przetarg, SWIZ zostaną wydane w lutym, około połowy roku zostanie wyłoniony wykonawca” – powiedział dyrektor.

  Oferty wstępne złożyła spółka Rafako w konsorcjum z Polimeksem-Mostostal i Mostostalem Warszawa, konsorcjum PBG z Ansaldo Caldaie S.p.A., a także Alstom.

  Natomiast w przetargu na wykonawcę bloku (o mocy ok. 460 MW) opalanego węglem brunatnym w Elektrowni Turów zgłosiło się sześć konsorcjów.

  PGE przygotowuje też projekt budowy dwóch bloków gazowych w Elektrowni Dolna Odra i bloku gazowego w EC Pomorzany.