W Chinach powstanie największy zakład produkcji kauczuku syntetycznego

    Niemal ćwierć miliarda euro będzie kosztował niemiecki koncern Lanxess zakład produkcji kauczuku syntetycznego EPDM w Szanghaju.

    Zdolności produkcyjne nowego zakładu wyniosą 160.000 ton rocznie, a jego uruchomienie zapewni 200 nowych miejsc pracy. Produkcja ma ruszyć w 2015 roku. Otrzymano już wszystkie niezbędne pozwolenia od władz lokalnych.

    – Zakład ten stanowi trzecią istotną inwestycję spółki w produkcję kauczuków w Azji i wzmacnia naszą pozycję jako wiodącego dostawcy kauczuku syntetycznego na świecie” – mówi Axel C. Heitmann, prezes niemieckiego koncernu.

    W pierwszym kwartale 2013 roku Lanxess rozpocznie produkcję w zakładzie kauczuku butylowego znajdującego się w dzielnicy przemysłowej Jurong Island singapurskiego miasta Jurong, a budowa pobliskiego zakładu produkcji wysokiej jakości kauczuku butadienowego na katalizatorze neodymowym rozpocznie się 11 września tego roku.

    Kolejny nowy zakład produkcji elastomeru EPDM powstanie w parku przemysłowym Yangtze Riverside w Changzhou. Zakład ten będzie miał dostęp do doskonałych obiektów magazynowych i załadunkowych. Lanxess będzie nabywać kluczowe surowce, takie jak etylen i propylen, ze znajdującego się w tym samym miejscu zakładu przetwórstwa metanolu na olefiny, który jest obecnie w budowie. Proces przetwarzania metanolu na olefiny stanowi nowy sposób produkcji tych surowców, które tradycyjnie wytwarzane są w rafineriach.