Elektrownię gazową w Grudziądzu (woj. kujawsko-pomorskie) o mocy 860 megawatów – największą tego typu pod względem mocy w Polsce – wybuduje do końca 2015 r. Energa Invest wraz irlandzką grupą ESB International. Inwestycja ma kosztować 3,2 mld zł.
List intencyjny w sprawie budowy elektrowni podpisali w środę w Grudziądzu prezes spółki Energa Invest Marcin Szpak i prezydent miasta Robert Malinowski. Inwestor oficjalnie potwierdził zamiar budowy elektrowni, a miasto zobowiązało się do wydania niezbędnych decyzji i postanowień administracyjnych.
Grudziądzka elektrownia zasilana gazem ziemnym ma ruszyć w pierwszym kwartale 2016 r. Wytwarzać będzie ponad 6 milionów megawatogodzin rocznie, co pozwala na zasilenie w energię dwóch milionów gospodarstw domowych. Będzie to największa tego typu inwestycja pod względem mocy w Polsce.
Zgodnie z zapewnieniami inwestora przy budowie zastosowane zostaną nowoczesne rozwiązania o niskim wpływie na środowisko. Elektrownia będzie zajmować mniej miejsca niż tradycyjne siłownie, a emisja dwutlenku węgla będzie o 40 proc. mniejsza niż w elektrowniach węglowych o takiej samej mocy i skali produkcji. Dzięki wykorzystaniu gazu ziemnego nie potrzeba placów do składowania paliwa i popiołów.
Początkowo Energa planowała zbudowanie elektrowni gazowej w Żarnowcu. Jednak spółka sprzedała grunty koncernowi PGE, który chce postawić tam elektrownię atomową. Grudziądz wybrano ze względu na bliskość magistrali energetycznej Gdański – Płock, w pobliskim Węgrowie znajduje się tzw. główny punkt zasilania.
Strony projektu na razie nie podają szczegółowej lokalizacji inwestycji. W kwietniu grudziądzcy radni, na wniosek inwestora, podjęli uchwałę w sprawie rozpoczęcia procedury zmian w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Miejsce budowy zostanie ogłoszone po zakończeniu procedury pozyskania działek.
Przy budowie ma pracować do tysiąca osób. Po rozpoczęciu eksploatacji w elektrowni zatrudnionych będzie ok. 50 specjalistów, a także pracownicy pomocniczy, m.in. ochrony i utrzymania porządku.
Energa Invest (dawniej Energa Trading), jako podmiot grupy Energa, została wyznaczona na lidera programu Energa ProGaz. Zgodnie z przyjętą strategią grupy, spółka jest odpowiedzialna za powstanie do końca 2015 r. nowych źródeł wytwórczych energii, dla których podstawowym paliwem będzie gaz ziemny.
ESB International jest spółką pomocniczą firmy ESB, dostawcy energii elektrycznej w Irlandii. Spółka ma doświadczenie w budowaniu i prowadzeniu rozruchu elektrowni gazowych. Zrealizowała już projekty w 115 krajach świata.