W LiuGong Machinery Poland ruszyła produkcja maszyn

    W środę w Stalowej Woli (Podkarpackie) zaprezentowano dwie pierwsze maszyny budowlane wyprodukowane w fabryce LiuGong Machinery Poland. Chiński koncern, który kupił cywilną część Huty Stalowa Wola, zamierza produkować 3 tys. maszyn rocznie.

    Jak powiedział podczas uroczystości dyrektor ds. produkcji i logistyki w stalowowolskim zakładzie LiuGong Mirosław Sroka, pierwsze maszyny: koparka gąsienicowa i ładowarka kołowa zostały wykonane z komponentów dostarczonych z centrali koncernu w Chinach.

    Przeznaczone są na eksport i trafią do któregoś z krajów rosyjskojęzycznych. Wkrótce uruchomiona zostanie produkcja maszyn dla rynku krajowego oraz na rynki UE. Będą to również maszyny wykonane z części dostarczonych z Chin – mówił Mirosław Sroka. Dodał, że został już wdrożony program, który umożliwi produkcję podzespołów na miejscu lub zakup u krajowych dostawców.

    Wiceprezes LiuGong Machinery Poland Tan Zuozhou zaznaczył, że w Stalowej Woli produkowane będą na początku dwa rodzaje maszyn: koparki i ładowarki. – Jednak zgodnie z zapotrzebowaniem rynku będziemy zwiększać rodzaje oraz ilość produkowanych maszyn – zapewnił. Władze LiuGong deklarują, że w ciągu pięciu lat w Stalowej Woli produkowanych ma być ok. 3 tys. maszyn rocznie. Połowa z tego będzie przeznaczona na rynek UE, w tym polski.

    Wiceprezes Zuozhou powiedział, że niedługo rozpocznie się w Stalowej Woli budowa europejskiego centrum badań i rozwoju maszyn. Podkreślił, że to element pięcioletniego programu rozwoju zakładu w Stalowej Woli.

    – Zatrudniamy ok. 1,1 tys. pracowników, aby zrealizować nasz pięcioletni plan rozwoju musimy podnieść wydajność i obniżyć koszty. W tym momencie nie jestem w stanie powiedzieć, ilu pracowników będziemy zatrudniać w przyszłości. Będziemy chcieli zatrudniać jak najwięcej, ale to będzie zależeć m.in. od zapotrzebowania rynku na nasze maszyny – tłumaczył.

    Chiński koncern kupił cywilną część HSW (I Oddział) na początku br. Ostateczna kwota transakcji może wynieść 190-300 mln zł. Przejęcie HSW to największa chińska inwestycja w Polsce.

    LiuGong Machinery należy do 500 największych przedsiębiorstw przemysłowych w Chinach. Jest czwartym co do wielkości producentem maszyn budowlanych w tym kraju i 16. na świecie. Rocznie produkuje ponad 60 tys. maszyn. Zatrudnia na całym świecie ok. 13 tys. pracowników.

    www.wnp.pl