Technologia GE zasili kolejne polskie farmy wiatrowe

  GE dostarczy 38 turbin wiatrowych dla czterech polskich inwestycji wiatrowych realizowanych w północnej części kraju. Po oddaniu do użytkowania inwestycje te, zwane łącznie Darłowskim Centrum Energetycznym – Faza Druga („Darłowo: Faza 2”), będą pierwszym przykładem zastosowania w Polsce turbin wiatrowych o mocy 2,5 MW wyposażonych w wirniki o średnicy 103 m oferujące wysoką wydajność.

  Invenergy Wind Europe LLC („Invenergy”) wraz z realizatorem, polską firma Enerco sp. z o.o. („Enerco”), przygotowują projekt dziewięciu inwestycji związanych z energetyką wiatrową w regionie oraz w okolicach położonego nad Morzem Bałtyckim miasta Darłowo. Firma GE dostarczyła 32 turbiny wiatrowe w pierwszej fazie projektu Darłowo, którego moc wynosi obecnie 80 MW. Jego końcowy odbiór nastąpił w marcu 2011 r. Na projekt Darłowo: Faza 1 składają się inwestycje w Wiekowicach, Jeżycach i Dobiesławiu.

  Projekt Darłowo: Faza 2, na który składają się obiekty w Boryszewie, Krupach, Starym Jarosławiu i Nowym Jarosławiu, zwiększy łączną zainstalowaną moc wytwarzaną z energii wiatru w gminie Darłowo do 175 MW.

  Darłowo: Faza 3 zakłada dwie kolejne inwestycje aktualnie objęte umową – Gorzyca i Pękanino. Dzięki nim, łączna moc dziewięciu farm wiatrowych w gminie Darłowo zwiększy się do 250 MW.

  Darłowskie Centrum Energetyczne to wspaniały przykład tego, że Polska korzysta z ekonomicznych i ekologicznych korzyści, jakie dają zasoby energii wiatrowej – powiedział Michael Polsky, prezes i dyrektor generalny Invenergy. – Energia wiatrowa odgrywa coraz ważniejszą rolę w dążeniach Polski do spełnienia zobowiązań względem Unii Europejskiej w zakresie wytwarzania czystej energii.

  Turbiny GE o mocy 2,5 MW zapewniają wysoką wydajność i niezawodność w szerokim spektrum warunków wiatrowych. Turbiny 2,5 MW zostały skonstruowane w oparciu o sprawdzone turbiny GE o mocy 1,5 MW – zainstalowane w ponad 16 500 jednostkach na świecie. Użycie turbin wiatrowych o mocy 2,5 MW, wyposażonych w nowe 103-metrowe wirniki, umożliwi projektowi Darłowo osiągniecie wymaganej mocy wytwórczej przy jednoczesnym zachowaniu zakładanych poziomów wydajności, niezawodności i możliwości podłączenia do sieci energetycznej.

  Projekt Darłowo to rezultat znakomitej regionalnej współpracy między firmami Invenergy i GE – zauważa Stephan Ritter, dyrektor generalny GE ds. odnawialnych źródeł energii na teren Europy. – W związku ze skalą przedsięwzięcia otwieramy w Darłowie centrum serwisowe, aby zapewnić długoterminową niezawodność i wydajność naszych turbin wiatrowych.

  Turbiny wiatrowe dla projektu Darłowo: Faza 2 zostaną zmontowane w zakładach GE w Salzbergen (Niemcy). Komercyjna eksploatacja turbin rozpocznie się w czwartym kwartale 2012 roku.