W Szczecinie powstanie zakład konstrukcji stalowych za 20 mln euro

  Belgijska spółka Teleskop zamierza zbudować w Szczecinie wart 20 mln euro zakład produkujący wielkie konstrukcje stalowe. Pracę w nim docelowo ma znaleźć tysiąc osób.

  W piątek w Szczecinie przedstawiciele firmy oraz władz lokalnych i regionalnych podpisali list intencyjny w tej sprawie.

  Jak poinformował na konferencji prasowej w Szczecinie prezes Teleskopu Reiner Maas, przedsiębiorstwo z Kostrzyna nad Odrą na 35 hektarach w północnych dzielnicach Szczecina, należących do miasta, ma zamiar produkować wielkogabarytowe elementy dźwigów i konstrukcji stalowych.

  Jak informował przedstawiciel firmy Christopher Maas, szczegółowe ustalenia w sprawie infrastruktury ciągle trwają.

  Firma zapowiada, że budowa pierwszej hali produkcyjnej o powierzchni 12 tys. metrów kwadratowych ma się zacząć w lutym przyszłego roku. Produkcja rozpocznie się we wrześniu 2012 r. W grudniu przyszłego roku zatrudnienie w Szczecinie zwiększy się z 70 do stu osób, cztery lata później do 400, w 2020 r. osiągnie pułap tysiąca osób.

  Spółka Teleskop zamierzała wcześniej zbudować zakład na terenie upadłej stoczni szczecińskiej. W kwietniu informowała, że chce kupić majątek upadłego zakładu. Złożono ofertę kupna ponad 50 ha terenów byłej Stoczni Szczecińskiej Nowa. Władające terenem Towarzystwo Finansowe Silesia (powiązane ze skarbem państwa) twierdziło, że może teren stoczni jedynie dzierżawić. Teleskop wycofał się więc z negocjacji.

  Działająca od 2000 r. w Kostrzynie spółka Teleskop prowadzi działalność na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zatrudnia ponad 800 osób w zakładach funkcjonujących w Kostrzynie. Produkuje dźwigi teleskopowe ze stali.

  Teleskop należy do belgijskiej spółki Henschel Engineering.