Nexteer Automotive zainwestuje w polskie zakłady ponad 200 mln zł

    Producent układów kierowniczych Nexteer Automotive na przestrzeni trzech najbliższych lat zainwestuje ponad 200 mln zł w swoje zakłady w Tychach i Gliwicach, aby wesprzeć uruchomienie trzech nowych projektów. Koncern zwiększa zdolności produkcyjne w Polsce w wyniku zawarcia nowych umów na montaż coraz popularniejszych wśród światowych producentów samochodów elektrycznych układów kierowniczych (EPS). W tyską fabrykę, która wyprodukowała dotąd niemal połowę z 16 mln układów EPS koncernu Nexteer, w ostatnich dwóch latach zainwestowano już niemal 160 mln zł.

    Większość inwestycji w polskich zakładach związanych jest z ogólnoświatowymi programami koncernu, które rozpoczną się w latach 2013 i 2014. W Polsce prace przygotowawcze do nowych projektów rozpoczną się w sierpniu tego roku i potrwają około dwóch lat. Zakład w Tychach już teraz zwiększa jednak zdolności produkcyjne w związku z dostarczaniem układów kierowniczych dla najnowszej Lancii Ypsilon z segmentu supermini, produkowanej od tego roku w tyskiej fabryce Fiata. Start kolejnych programów Nexteer planowany jest na grudzień 2011 i styczeń 2012 r.

    W 2009 roku, m.in. w tyskim zakładzie, Nexteer wprowadził system kontrolny śledzący części za pomocą fal radiowych (system RFID), który pozwala na wychwytywanie błędów i wskazuje na ewentualne obszary ryzyka w trakcie produkcji. W zeszłym roku uruchomiono natomiast centra analiz, gdzie zespoły mechaników i elektroników badają każdy błąd w czasie rzeczywistym, na bieżąco dostarczając informacje zwrotne do ekip pracujących na linii produkcyjnej. Centra te natychmiastowo określają, czy do rozwiązania danego problemu wystarczy szybka korekta, czy też wymaga on zastosowania programu zarządzania jakością (Six Sigma lub Fast-X) w celu zlikwidowania źródeł odchyleń zmiennych. Centra ściśle związane są ze wspierającymi je zespołami ds. innowacji i ciągłego ulepszania (ICIM).

    Nexteer Automotive Poland jest polskim oddziałem Nexteer Automotive, globalnej firmy produkującej układy kierownicze ze wspomaganiem hydraulicznym i elektrycznym, kolumny kierownicze oraz produkty do układów jezdnych dla producentów oryginalnych podzespołów. W Polsce znajdują się dwa zakłady Nexteer Automotive: w Tychach oraz w Gliwicach, zatrudniające łącznie 1200 osób. W ciągu roku produkują one ok. trzech mln układów i kolumn kierowniczych, w tym najbardziej zaawansowany technologicznie układ Single Pinion EPS. W ramach tyskiej fabryki funkcjonuje także centrum inżynieryjne, które tworzy specjalistyczne rozwiązania do samochodów osobowych produkowanych przez globalne koncerny samochodowe, klientów Nexteer Automotive. Tyska fabryka Nexteer Automotive jest jednym z największych zakładów firmy na świecie pod względem zatrudnienia oraz wielkości produkcji.

    www.nexteer.com