We Wrocławiu otwarto ośrodek BiR dla przemysłu lotniczego

  Blisko tysiąc osób zatrudni do 2016 roku otwarte w piątek we Wrocławiu Globalne Centrum Inżynierii UTC Aerospace Systems. Ośrodek będzie prowadził badania i wdrożenia dla przemysłu lotniczego.

  Jak powiedział podczas uroczystego otwarcia centrum Wojciech Wasik, prezes zarządu i dyrektor generalny HS Wrocław, będącego częścią UTC Aerospace, głównym powodem dla którego placówkę ulokowano właśnie we Wrocławiu, była utalentowana i doskonale wykształcona kadra.

  „Dziś zatrudniamy tu 130 inżynierów, a za niecałe trzy lata planujemy zwiększyć ich liczbę do 400. Większe będzie również zatrudnienie produkcyjne, które obecnie wynosi 800 osób, a w ciągu najbliższych kilku lat przekroczy 1,5 tys. pracowników. Tak szybki rozwój firmy jest odpowiedzią na szybki rozwój polskiego sektora lotniczego i technologicznego” – zapowiedział Wasik.

  Według rektora Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusza Więckowskiego otwarte właśnie centrum jest szczególnie ważne z punktu widzenia tej uczelni. „Bez współpracy z innowacyjną gospodarką żadna uczelnia techniczna nie ma racji bytu. Dlatego tak cenna jest dla nas ta współpraca” – uważa Więckowski.

  Ambasador USA w Polsce Stephen Mull powiedział, że nowe centrum badawcze jest doskonałym symbolem nowoczesnej Polski. „Przede wszystkim potwierdza skuteczność Polski do tworzenia klimatu biznesowego, który przyciąga kapitał zagraniczny. Po drugie prace, które będą się tu odbywały, odzwierciedlają bogate polsko-amerykańskie relacje partnerskie w zakresie bezpieczeństwa i handlu. Świadczy to również o dążeniu polskiej gospodarki w kierunku innowacji i zaawansowanych badań. Centrum badawczo-rozwojowe będzie odgrywało dużą rolę nie tylko w rozwoju gospodarczym, ale również w bezpieczeństwie Europy. Właśnie w tym obiekcie Polacy będą projektowali i wytwarzali systemy do ochrony krajów NATO. Ośrodek ten jest doskonałym przykładem polsko-amerykańskiej współpracy w przemyśle obronnym” – mówił Mull.

  Globalne Centrum Inżynierii, wybudowane na terenie obecnego zakładu produkcyjnego spółki UTC Aerospace Systems we Wrocławiu, będzie skupiać się na badaniach i rozwoju mechanicznych układów samolotów i wspierać dziewięć strategicznych jednostek biznesowych spółki.

  Nowy ośrodek badawczy zajmuje powierzchnię ponad 3,7 tys. m kw., z czego 1 tys. m kw. przeznaczono na laboratoria badawcze.

  Spółka UTC Aerospace Systems jest jednostką należącą do korporacji United Technologies Corporation. Zajmuje się projektowaniem, produkcją i obsługą zintegrowanych systemów i komponentów na potrzeby przemysłu lotniczego i obronnego. Spółka obsługuje globalną bazę klientów dzięki rozbudowanej sieci zakładów produkcyjnych i centrów obsługi klientów zlokalizowanych na całym świecie.

  United Technologies Corporation z siedzibą w Hartford w stanie Connecticut oferuje zaawansowane technologicznie produkty i usługi na potrzeby przemysłu lotniczego oraz budownictwa. W Polsce spółka zatrudnia ponad 10 tysięcy osób.