We Wrześni powstanie nowa fabryka Volkswagena

  We Wrześni w Wielkopolsce powstanie nowa fabryka koncernu Volkswagen. Zakład ma produkować nową generację samochodu użytkowego Volkswagen Crafter. Powstanie 2 tys. miejsc pracy.

  Informację przekazano we wtorek w Poznaniu w siedzibie firmy Volkswagen Poznań na konferencji prasowej z udziałem wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego.

  – Jest nam miło ogłosić, że kolejna generacja crafterów opracowana przez inżynierów Volkswagena będzie prowadzona w nowym zakładzie we Wrześni. To największy projekt we współczesnej historii Volkswagena. Jestem przekonany, że zakład ten będzie tworzył najwyższej jakości produkty, które trafią na cały świat – poinformował członek zarządu koncernu Volkswagen Leif Ostling.

  Jak podał, dzięki nowej inwestycji, we Wrześni powstanie 2 tys. miejsc pracy.

  Przedstawiciele niemieckiego koncernu motoryzacyjnego brali pod uwagę nie tylko lokalizację we Wrześni, przyglądali się też terenom inwestycyjnym w innych miejscach Polski, a także Europy.

  Ostling ogłosił, że budowa ruszy jesienią, a produkcja aut rozpocznie się dwa lata później. Fabryka produkować będzie 85 tys. aut rocznie, z Wrześni wyjeżdżać będą wszystkie warianty nowego craftera. Nowa fabryka będzie oddziałem spółki VW Poznań. Inwestycja zajmie 200 ha, z czego ok. 300 tys. m kw. znajdzie się pod dachem.

  Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński zapewnił, że strona polska sprosta wyzwaniom stawianym jej przez koncern.

  – Volkswagen po raz kolejny zaufał Polsce i Polakom. Po raz kolejny mówi Polsce: tak. Przynosi do Polski nie tylko nową technikę i technologię, ale także doświadczenie, nowy potencjał. Polska to świetne miejsce dla inwestycji, to sprawdzony partner, z którym warto iść w przyszłość – powiedział.

  – Decyzja o produkcji Craftera w Polsce oznacza, iż wytyczamy nowy kierunek w strategicznym rozwoju lekkich samochodów użytkowych Marki Volkswagen – powiedział Leif Ostling. Równocześnie dodał, że Crafter nadaje się doskonale na wszystkie rynki zbytu całego świata wykazujące tendencje wzrostowe.

  Nowy zakład we Wrześni, produkujący na bazie Modułowej Platformy Podłogowej Samochodów Użytkowych, stanie się obok VW Poznań drugim ośrodkiem produkcyjnym marki Volkswagen Samochody Użytkowe w Polsce. Od 10 lat produkowany jest tam miejski samochód dostawczy VW Caddy.