Westa planuje ekspansję w Polsce

  Westa Isic, ukraiński producent akumulatorów, który w środę zadebiutował na warszawskiej giełdzie, spodziewa się w tym roku wzrostu przychodów i zysku. Spółka chce w bieżącym roku podwoić swój udział w polskim rynku, do 15 proc. Z kolei udział na rynkach wspólnoty niepodległych państw ma w ciągu półtora roku-dwóch lat wzrosnąć do 30-35 proc.

  „W zeszłym roku mieliśmy 5-7 proc. udział w polskim rynku. W 2011 roku udział ten wzrośnie do 15 proc. Planujemy sprzedać w tym roku w Polsce 450 tys. akumulatorów” – powiedział dziennikarzom prezes spółki Denys Dzenzers’ky.

  Wzrosnąć ma też udział w rynku wspólnoty niepodległych państw z 17-20 proc. obecnie do 30-35 proc. w ciągu półtora roku-dwóch lat.

  W 2010 roku spółka sprzedała ogółem 4,5 mln akumulatorów. W roku bieżącym sprzedaż wolumenowa ma wzrosnąć do 6,4 mln sztuk.

  W 2010 roku Westa wypracowała 154,3 mln USD przychodów, w porównaniu do 83 mln USD rok wcześniej. Zysk netto wyniósł 34 mln USD wobec 23,3 mln USD straty netto w 2009 roku.

  „W tym roku poprawimy wyniki rok do roku. Będziemy mieli wyższy zysk, spodziewam się podobnej dynamiki wzrostu jak rok wcześniej” – powiedział prezes dziennikarzom.

  Spółka pozyskała z emisji 129,6 mln zł brutto. Środki te zostaną przeznaczone na sfinansowanie zakupu maszyn i urządzeń, ich montaż oraz przygotowanie infrastruktury w celu uruchomienia nowej linii produkcyjnej, jak również na optymalizację struktury kapitałowej i poprawę pozycji finansowej poprzez spłatę części portfela kredytowego.

  „Połowę tej kwoty zainwestujemy, a połowę przeznaczymy na spłatę najbardziej kosztownych kredytów” – zapowiada prezes.

  Westa zamierza wprowadzać na rynek nowości produktowe. W najbliższym czasie rozpocznie produkcję akumulatorów przeznaczonych na rynek azjatycki, a od 2012 roku uruchomi produkcję akumulatorów typu start-stop, stosowanych jako dodatkowy akumulator na zasilanie urządzeń zamontowanych w samochodach.

  Akcje spółki Westa Isic, ukraińskiego producenta akumulatorów, wzrosły na otwarciu w pierwszym dniu notowań na warszawskiej giełdzie o 2,1 proc., do 12 zł. O 11.40 kurs kształtował się na tym samym poziomie.

  Łączna liczba akcji w niedawnej ofercie publicznej Westy wyniosła 11.033.333. Inwestorom instytucjonalnym przydzielono 10.483.333 akcji, a inwestorom indywidualnym – 550.000 akcji. Stopa redukcji zapisów w transzy detalicznej wyniosła 34,14 proc.