Wkomponowane w sukces KOMPOZYT-EXPO® 2013

  Z każdą kolejną edycją krakowskie Targi KOMPOZYT-EXPO® zyskują coraz większą rangę. Najważniejsze wydarzenie w branży kompozytów w Europie Środkowo-Wschodniej 2013 roku potwierdziło swoją markę, gromadząc w hali Targów w Krakowie blisko 2,5 tysiąca specjalistów, co oznacza 20% wzrost liczby zwiedzających w stosunku do roku ubiegłego.

  – Produkujemy śmigła do elektrowni wiatrowych. Na Targach poszukujemy nowych rozwiązań technologicznych i dostawców – zdradził Karol Kusiak, zwiedzający, reprezentujący firmę LM Wind Power.

  W trakcie dwudniowych Targów bogatą ofertę zaprezentowało blisko 170 wystawców z całego świata. Co ważne, ponad 30% stanowiły firmy z zagranicy. Jedną z nich była brazylijska Transtecnica Ind. Com. Rep. LTDA.

  Chcieliśmy sprawdzić jak wygląda rynek kompozytów w tej części Europy. Jesteśmy pod wrażeniem profesjonalnego poziomu tej imprezy. Odbyliśmy wiele obiecujących rozmów – mówił Roberto Pettini reprezentujący firmę Transtecnica Ind. Com. Rep. LTDA.

  Targi kreują trendy

  Znakomitym uzupełnieniem tegorocznej wystawy były prezentacje firm w Strefie Prezentacji Technicznych oraz cykl wykładów i spotkań zorganizowany przez Central European Composite Cluster. Przedstawiciele klastra, zrzeszającego firmy i instytucje z Europy Środkowo-Wschodniej zajmujące się materiałami kompozytowymi, prezentowali najnowsze branżowe trendy.

  Chcieliśmy także pokazać jak wygląda transfer wiedzy ze świata nauki do świata biznesu. Znakomitym przykładem jest prezentowany przez nas samochód elektryczny wykonany z komponentów kompozytowych – InEco® Concept. Tegoroczna edycja jest dla nas bardzo udana. Mamy nadzieję, że współpraca między klastrem a Targami będzie się zacieśniać – mówił Andrzej Czulak z Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie.

  Ponadto podczas Targów budowano kadłub napędzanej energią słoneczną jednostki regatowej, która wystartuje na mistrzostwach świata Dong Energy 2014 w Holandii.

  To najlepszy sposób na przyciągnięcie uwagi Zwiedzających, którzy mogą krok po kroku zaobserwować proces infuzji – mówił Bartosz Puchowski z firmy CREE YACHT.

  Najlepsze targowe produkty

  W trakcie tegorocznej wystawy zaprezentowano wiele branżowych nowości i innowacyjnych rozwiązań. Najlepsze produkty nagrodzono oryginalnymi statuetkami. Komisja konkursowa złożona z naukowców i branżowych specjalistów pod przewodnictwem prof. dr hab. inż. Jana Chłopka przyznała wyróżnienia w kilku kategoriach:

  ·         w kategorii maszyny i urządzenia do obróbki materiałów kompozytowych laureatem została firma RPM Technologie s.c. wyróżniona za dozownik do polimerobetonu/ solid surface Bridgemaker/ Sinkmaker,

  ·         w kategorii materiały i surowce do produkcji kompozytów najlepsza okazała się Grupa CSV Sp. z o.o., która otrzymała nagrodę za żywicę CRESTAPOL 1250LV, Producent SCOTT BADER,

  ·         w kategorii wyroby z materiałów kompozytowych rozdano dwie nagrody: pierwszą otrzymał Institut für Leichtbau und Kunststofftechnik TU Dresden za InEco®, wyróżnienie przyznano za wykorzystanie hybrydy konstrukcyjno-materiałowej stalowo-kompozytowej, oryginalność i funkcjonalność modelu samochodu napędzanego elektrycznie. Zaś drugą nagrodę w tej kategorii otrzymała Politechnika Wrocławska za kompozytowe zbiorniki ciśnieniowe do magazynowania biogazu,

  ·         w kategorii technologie wytwarzania materiałów kompozytowych statuetką wyróżniono Politechnikę Śląska za stanowisko technologiczne do wytwarzania funkcjonalnych materiałów kompozytowych metodami odlewania do form wirujących.

  Rozstrzygnięto również konkurs na najlepszą pracę dyplomową z zakresu materiałów kompozytowych. Nagrodę Główną przyznano Michałowi Dziadkowi z Akademii Górniczo-Hutniczej za pracę: „Polimerowe rusztowania tkankowe modyfikowane cząstkami ceramicznymi”. Ponadto wyróżniono Małgorzatę Głuszek z Politechniki Warszawskiej za pracę: „Inteligentne materiały do ochrony ciała człowieka oparte na cieczach zagęszczanych ścinaniem” oraz Martę Przygocką i Kamila Studenta z Politechniki Łódzkiej za pracę: „Wzmacnianie żelbetowych płyt przy użyciu taśm CFRP wklejonych w betonową otulinę sposobem biernym i czynnym – badania doświadczalne”. Nagrody w konkursie ufundowali tegoroczni wystawcy: BRENNTAG POLSKA Sp. z o.o., MAGNUM VENUS POLSKA oraz  POLYTOR Sp. z o.o. 

  Serce skarbonka bije mocno!

  Wyjątkowym akcentem tegorocznej wystawy było ogromne, dwumetrowe, kompozytowe serce – skarbonka, które stanie podczas finału WOŚP 2014 w Krakowie przy pomniku Adama Mickiewicza i będzie zbierać pieniądze. Lekkie, superwytrzymałe i niezwykle pojemne serce powstało dzięki zaangażowaniu sześciu firm: ALLCOMP Polska Sp. z o.o., C-L Sp. z o.o., MASTERMODEL, PHOENIX Equipment Polska, SAMAR i KAUPOSIL. W trakcie Targów zostało ono dodatkowo ozdobione przez artystę malarza  Jerzego „Imp2k” Rojkowskiego.

  Projekt jest inspirowany złotym sercem WOŚP, zawiera dekoracyjność, która jest zawsze elementem oprawy wizualnej Orkiestry i elementy industrialne, nawiązujące do tematyki Targów – tłumaczył artysta. 

  Powstały także mniejsze serca. Część z nich została podpisana w trakcie minionych 17. Targów Książki w Krakowie przez znane osobistości: Krzysztofa Hołowczyca, Ryszarda Kalisza, Jolantę Kwaśniewską, Olgę Lipińską, Janusza Majewskiego, Marcina Mellera, Magdalenę Różczkę, Tymona Tymańskiego oraz Martynę Wojciechowską. Wszystkie zostaną przekazane na licytację        22. finału WOŚP.           

  Kompozyty są wszędzie!

  Podczas Targów odbyła się także niezwykła wystawa Kompozyt Life Art Gallery. Dziełami sztuki były dostarczone przez wystawców przedmioty użyteczności publicznej, które powstały przy użyciu materiałów kompozytowych. Wśród nich znalazły się m.in.: fotel ogrodowy (zaprezentowany przez firmę Polytor), dno kajaka (Magnum Venus Polska), bolid formuły (Bella Zakład Kompozytów), wentylator dachowy (Mastermodel), wózek sklepowy (Rettenmaier Polska) czy skorupa na maskę z halogenami samochodu (Havel Composites). Inicjatywa Targów w Krakowie ma na celu w prosty i zrozumiały sposób zakomunikować szerokiemu gronu odbiorców, jak dużą rolę w życiu codziennym odgrywa branża kompozytów.

  Poziom światowy

  Wkrótce KOMPOZYT-EXPO® mają szansę dołączyć do największych europejskich wydarzeń poświęconych kompozytom. Wszystko za sprawą dynamicznego rozwoju oraz przenosin do Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego EXPO Kraków, gdzie odbędzie się kolejna edycja Targów.

  Nasz nowy obiekt będzie jednym z najnowocześniejszych w Polsce i największym na południu kraju ośrodkiem wystawienniczym, który zapewni naszym klientom doskonały komfort spotkań biznesowych.

  Stale rosnąca ranga Targów KOMPOZYT-EXPO® oraz nowa infrastruktura pozwoli nam równać do najlepszych – podsumowuje Grażyna  Grabowska, prezes Targów w Krakowie.

  Już dziś zapraszamy na 5. edycję Targów KOMPOZYT-EXPO®, które odbędą się w dniach 20-21 listopada 2014 niezmiennie w Krakowie! Więcej informacji znajdą Państwo na stronie www.kompozyty.krakow.pl