Perła Innowacji dla 3M

  Podczas Wielkiej Gali Pereł Polskiej Gospodarki na Zamku Królewskim ogłoszono laureatów tegorocznego rankingu polskich przedsiębiorstw. Polska filia 3M otrzymała specjalne wyróżnienie – Nagrodę Progress 2013 – Perła Innowacji.

  Coroczne zestawienie przygotowuje redakcja miesięcznika „Polish Market” we współpracy z ekonomistami z Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Jest to jedyny w Polsce ranking jakościowy nie dokonywany na podstawie subiektywnych ocen. Opracowany w INE PAN algorytm szereguje przedsiębiorstwa według dynamiki i efektywności wykorzystywania zasobów kapitału, środków produkcji i pracy, posługując się 7. międzynarodowymi wskaźnikami audytorskim. Od ponad 10 lat Instytut przetwarza w ten sposób dane z ponad 2000 największych polskich przedsiębiorstw. Honorowy Patronat nad Galą objęli: wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński oraz prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber.

  Firma 3M Poland dwukrotnie była laureatem Pereł Polskiej Gospodarki. W 2011 roku firma otrzymała tytuł Perły Dużej, rok później trafiła na listę Pereł Wielkich, udowadniając tym samym swoją silną pozycję i ciągły rozwój działalności na rynku polskim. W tym roku 3M Poland zostało wyróżnione specjalną Nagrodą PROGRESS 2013 – Perła Innowacji w kategorii Przedsiębiorstwo, przyznawaną przez miesięcznik Polish Market oraz Radę Główną Instytutów Badawczych. Zgodnie z ideą określoną przez inicjatorów nagród PROGRESS, laureatami zostają firmy, instytucje i osoby, których praca i dokonania dają gwarancję uznania ich za ambasadorów innowacji. Podczas Wielkiej Gali nagrody wręczał wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. 

  –  W konkursie Kapituła ocenia innowacyjność zgłoszonych projektów, sposób ich wdrożenia oraz wpływ na gospodarkę i społeczeństwo. W kategorii Przedsiębiorstwo przyznaliśmy to prestiżowe wyróżnienie firmie 3M, która od ponad 20 lat nieprzerwanie wprowadza na rynek polski innowacyjne produkty i rozwiązania. Technologie koncernu istotnie wpływają na podniesienie jakości życia Polaków, ale także rozwijają polską produkcję, np. dzięki innowacyjnym materiałom ściernym z ziarnem Cubitron™ – mówi Krystyna Woźniak-Trzosek, wydawca i redaktor naczelna Polish Market.

  Firma 3M każdego roku rejestruje ponad 500 patentów, a na jej ofertę składa się blisko 55 000 produktów. Innowacyjne rozwiązania to efekt pracy ponad 8 000 naukowców z laboratoriów 3M na całym świecie, w tym 50 w Polsce. Co roku sumy przeznaczone na badania i rozwój nowych technologii i produktów wynoszą 6% rocznego obrotu firmy, czyli ok.1 miliarda USD. Aż 30% rocznego  dochodu firmy pochodzi zaś ze sprzedaży nowych produktów obecnych na rynku nie dłużej niż 5 lat.

  Sukces 3M to również w dużej części zasługa filozofii koncernu stworzonej przez William’a McKnight’a (długoletniego Prezesa 3M) i pieczołowicie kultywowanej przez następne pokolenia menedżerów, wedle której każdy z pracowników naukowych 3M może przeznaczać 15% czasu pracy na rozwijanie własnych projektów, nie związanych z bieżącymi badaniami.

  Firma 3M w 2011 roku obchodziła 20 – lecie obecności na polskim rynku. Przez ponad dwie dekady firma zainwestowała w Polsce ponad 350 mln dolarów. Dziś posiada 4 ośrodki produkcyjne – dwa we Wrocławiu, jeden w Skomielnej k. Rabki oraz kolejny w Janinowie. Łącznie 3M w Polsce zatrudnia ponad 1 800 pracowników i wciąż rekrutuje nowych. We Wrocławiu mieści się regionalne Centrum Badań i Rozwoju firm.

  W tym roku 3M Poland otworzyło również nowoczesne  Customer Technical Center. Wrocławski obiekt o powierzchni 600 m2 edukuje i inspiruje wszystkich odwiedzających. CTC przybliża klientom z Polski i Europy Środkowej świat produktów i technologii, z którymi mają styczność na co dzień. Specjalne interaktywne ekspozycje pełnią rolę przewodników po świecie 3M. Customer Technical Center to także miejsce wymiany doświadczeń na bazie konkretnych rozwiązań 3M, które wykorzystywane są na lokalnych i światowych rynkach.