Wmurowano kamień węgielny pod nowy blok w Kozienicach

  W środę wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego bloku w Kozienicach. W uroczystości wziął udział premier Donald Tusk oraz szef resortu skarbu Mikołaj Budzanowski. Wartą blisko 6,28 mld zł brutto zrealizuje konsorcjum Hitachi Power Europe oraz Polimeksu-Mostostalu.

  Podczas uroczystości premier podkreślił, że inwestycja w Kozienicach to wielki początek przyszłości polskiej energetyki.

  – Mówimy dzisiaj o 6 mld zł, które będą pracowały tutaj w Kozienicach, będą dawały miejsca pracy, ale tak naprawdę mówimy o rozpoczęciu wielkiej fali inwestycji w polskiej energetyce, która wspólnie z naszymi planami dotyczącymi energetyki jądrowej przekroczy na początku lat 20. ponad 100 mld zł – powiedział premier.

  Dodał, że inwestycje te obejmują budowę m.in. ośmiu bloków energetycznych, w tym – poza Kozienicami – w Opolu, Jaworznie, Turowie, Stalowej Woli i Blachowni. Wspomniał również o budowie terminala LNG, gazociągów i interkonektorów.

  Z kolei Mikołaj Budzanowski podkreślił, że budowa nowych bloków energetycznych w polskich elektrowniach to szansa nie tylko na wzmocnienie sektora energetycznego i zapewnienie stabilności dostaw energii.

  – To niespotykana w ostatnim dwudziestoleciu w Polsce możliwość realizowania wielkich projektów energetycznych, o bezprecedensowej, wielomiliardowej wartości. Szansę tę może i powinna wykorzystać krajowa branża budowlana, dając tym samym pracę dziesiątkom tysięcy ludzi. Takim przykładem są Kozienice – powiedział szef resortu skarbu.

  – Nie byłoby nas tutaj gdyby nie odpowiedzialna decyzja polskiego rządu w reakcji na pogarszającą się kondycję polskiego wykonawcy. Mam nadzieję, że budowa kozienickiego bloku będzie nowym otwarciem nie tylko dla procesu modernizacji polskiej energetyki, ale także dla całego sektora budowlanego – zaznaczył.

  Krzysztof Zborowski, prezes Enea Wytwarzanie, podkreśli, że po oddaniu do użytku inwestycji w Kozienicach, spółka będzie dostarczała prąd do co dziewiątego mieszkańca Polski.

  – Nowy blok będzie ważnym stabilizatorem wpisującym się w system krajowego bezpieczeństwa energetycznego. Budowa nowego bloku nie byłaby możliwa bez determinacji Ministerstwa Skarbu Państwa oraz przedstawicieli rządu RP, nadzorujących sektor energetyczny w Polsce – stwierdził Zborowski.

  Klaus Dieter Rennert, dyrektor generalny Hitachi Power Europe, zaznaczył, że w Kozienicach rozpoczyna się budowa jednego z największych i najbardziej wydajnych bloków tego typu na świecie.