Przemówieniem Marszałka Województwa Mazowieckiego – Adama Struzika, rozpoczęły się 16.10.2013 Trzecie Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej RENEXPO® Poland w Warszawskim Centrum EXPO XXI. W tym roku swoje produkty i usługi prezentowało około 135 wystawców, w tym 40% z zagranicy, a odbywające się równolegle konferencje i fora branżowe zgromadziły publiczność wypełniającą sale po brzegi. Zwieńczeniem pierwszego dnia targów było wręczenie „Pucharów RENERGY AWARD”. Tegoroczni laureaci nagród to Paweł Lachman, Prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła oraz firmy: SMA Central & Eastern Europe i Glen Dimplex Sp. z o. o.
Nasza gospodarka jest wciąż zbyt energochłonna, musimy więc szukać dywersyfikacji źródeł energii. Nie ma dzisiaj innego kierunku niż odnawialne źródła energii. To wielkie wyzwanie i obowiązek dla Polski, które może być równocześnie kołem zamachowym polskiej ekonomii i polityki kierowanej do mieszkańców miast i wsi. Jako przedstawiciel województwa mogę zapewnić, że wytwarzanie zielonej energii to dla nas bardzo ważny obszar, na którym będziemy koncentrować nasze wsparcie finansowe w przyszłości – mówił podczas Ceremonii Otwarcia RENEXPO® Poland 2013 Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik.
Temat finansowania instalacji do produkcji energii ze źródeł odnawialnych był wielokrotnie poruszany podczas wszystkich wydarzeń towarzyszących RENEXPO® Poland. O możliwościach uzyskania dotacji, pożyczek i kredytów mogli dowiedzieć się uczestnicy Trzeciej Konferencji: Fotowoltaika w Polsce, a także osoby obecne na Trzeciej Konferencji Energii Wodnej w Polsce, Drugim Forum Biogazu, Forum Biomasy ,Forum Pomp Ciepła, na konferencji na temat praktycznych aspektów inwestycji w zieloną energię oraz na konferencji na temat inteligentnej energetyki.
Wyjątkowo dużym zainteresowaniem cieszyła się trzecia edycja Dnia Samorządowca w ramach RENEXPO® Poland, podczas tego wydarzenia samorządowcy z wielu zakątków Polski mogli zaczerpnąć najnowszych informacji z branży OZE.
Bardzo ważnym wydarzeniem w ramach targów był także II Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła. W imprezie wzięło udział ponad 350 osób z całej Polski. Zgodnie z mottem II Kongresu PORT PC: „Czas na aktywne wsparcie pomp ciepła!” najważniejszymi tematami były nowe inicjatywy stowarzyszenia związane z ustanawianiem branżowych standardów technicznych. Ważnymi wystąpieniami były chociażby przemowa Prezes Zarządu NFOŚiGW Małgorzaty Skuchy i zapowiedź dofinansowania pomp ciepła w ramach nowego programu dofinansowania PROSUMENT od początku 2014 r. Bardzo interesujące dla słuchaczy okazało się m.in. wystąpienie Pani Krystyny Dawson z BSRIA dotyczące przyszłości technologii grzewczych w Europie oraz wygłoszony przez pana Marka Miarę z Instytutu Fraunhofera ISE referat na temat znaczenia pomp ciepła w rozwoju technologii smart grid.
W tym roku Zarząd PORT PC wyróżnił statuetkami dwie osoby: pana Marka Miarę z Instytutu Fraunhofera ISE z Freiburga za bardzo duże zaangażowanie i wkład w rozwój branży pomp ciepła w Polsce oraz pana Grzegorza Wiśniewskiego z Instytutu Energii Odnawialnej za duży wkład w rozwój sektora OZE w Polsce. Nagrodę za najciekawszą prezentację o najlepszych praktykach zastosowania pomp ciepła – przeprowadzoną w ramach Forum Pomp Ciepła Renexpo 2013 – otrzymał pan Erwin Szczurek z firmy Daikin. Z kolei nagroda za najlepszą pracę inżynierską dotyczącą pomp ciepła przypadła panu Jakubowi Pichetcie, studentowi Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej- nagrodę wręczył dr inż. Marian Rubik – przewodniczący Rady Programowo-Naukowej PORT PC.
Dużą popularnością cieszyła się także druga konferencja na temat biopaliw w ramach RENEXPO® Poland. Krajowej Izbie Biopaliw przy współpracy z organizatorem targów udało się zgromadzić najważniejsze osoby z branży biopaliwowej w Polsce.
Łącznie w wydarzeniach branżowych towarzyszach targom wzięło udział ponad 1000 przedstawicieli poszczególnych sektorów OZE, inwestorów, dziennikarzy, ekspertów i pracowników administracji.
Podczas tegorocznej edycji targów odnotowano rekordowe uczestnictwo firm w giełdzie kooperacyjnej RENEXPO® Poland. W sumie odbyło się około 100 spotkań. To ponad dwa razy więcej niż w zeszłym roku.
Zawieraniu kontaktów biznesowych sprzyjało także spotkanie pod nazwą Kolacja Profesjonalistów OZE, które w uroczysty sposób podsumowało pierwszy dzień targów. Podczas kolacji, po raz drugi w historii RENEXPO® Poland przyznano „Puchary RENERGY AWARD” dla wybitnej osobowości branży oraz innowacyjnej technologii na targach.
Zdobywcą nagrody w pierwszej kategorii został Paweł Lachman, od 2011 Prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, jeden z najlepszych specjalistów branży grzewczej, o rzetelnej wiedzy teoretycznej i praktycznej. Przez lata pasjonat nowych technologii i propagator techniki kondensacyjnej jako optymalnego rozwiązania ogrzewania gazowego. Człowiek o szerokim spojrzeniu na małą energetykę i aspekty ekologiczne. Autor i współautor wielu nowych inicjatyw podejmowanych i wdrażanych przez PORT PC, jak: opracowanie wytycznych PORT PC obejmujących projektowanie i wykonywane dolnych źródeł pomp ciepła, materiału o europejskich dobrych praktykach na rzecz rozwoju pomp ciepła, wyłączność na przetłumaczenie niemieckich wytycznych VDI i wiele innych. Człowiek, który o pompach ciepła wie wszystko i m.in. któremu ta branża zawdzięcza szybki rozwój i wsparcie ze strony administracji rządowej. Paweł Lachman jest autorem wielu publikacji merytorycznych zarówno z ogrzewania tradycyjnego (kotły i kotłownie), systemów c.o., a ostatnio OZE.
Puchar RENEXPO® Poland w kategorii nowatorskiego produktu zdobyły zaś równolegle dwie firmy. Jury doceniło falownik fotowoltaiczny Sunny Boy Smart Energy produkowany przez SMA Central & Eastern Europe oraz wysokowydajne pompy ciepła typu solanka – woda spółki Glen Dimplex.
Założona w 1973 rokuGrupa Glen Dimplex jest największym na świecie producentem elektrycznych urządzeń grzewczych i jednym z czołowych specjalistów w dziedzinie pomp ciepła. Marka Dimplex posiada ponad 30-letnie doświadczenie w rozwoju innowacyjnych i przyjaznych dla środowiska systemów pomp ciepła wykorzystujących wodę gruntową, glebę i powietrze zewnętrzne jako źródło energii cieplnej. Międzynarodowy certyfikat jakości dla pomp ciepła DACH/EHPS to gwarancja najwyższej jakości i niezawodności we wszystkich obszarach stosowania. System zarządzania jakością wg normy DIN EN ISO 9001 zapewnia ponadto niezmiennie wysoką jakość produktów Dimplex.
SMA jako lider rynku globalnego opracowuje, produkuje i sprzedaje przetwornice słoneczne oraz systemy monitorowania do systemów fotowoltaicznych. Jako najważniejszy element technologiczny i serce każdej elektrowni słonecznej przetwornice słoneczne SMA solar przekształcają prąd stały generowany przez moduły fotowoltaiczne na prąd zmienny zgodny z siecią przesyłową. Ponadto jako inteligentne układy zarządzające systemami odpowiadają również za monitorowanie wydajności i zarządzanie siecią. Oprócz wysokiej wydajności falowniki SMA charakteryzują się długą żywotnością i atrakcyjną ceną szczegółową.
Możemy jednoznacznie stwierdzić, że zainteresowanie OZE w Polsce jest ogromne. Aby zapewnić wystawcom, ekspertom, przedstawicielom mediów i zwiedzającym jeszcze szersze możliwości odkrywania specyfiki branży, a także poznania nowości technologicznych, przyszłoroczne targi potrwają aż 3 dni, a nie jak dotychczas – 2. Już dziś serdecznie zapraszam na RENEXPO® Poland 2014, które odbywać się będzie od 23 do 25 września w Warszawie – powiedziała Małgorzata Bartkowski, Project Manager RENEXPO® Poland.
Kolejne targi firmy REECO w Polsce odbędą się we Wrocławiu, będzie to pierwsza edycja Międzynarodowych Targów Innowacji Energetycznych InEnerg (4-6.03.2013)
Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.renexpo-warsaw.com
lub http://www.inenerg.com