Zakłady Cegielskiego chcą sprzedać Fabrykę Silników Agregatowych

  Za 59 milionów złotych spółka H. Cegielski Poznań SA chce sprzedać swoją spółkę córkę Fabrykę Silników Agregatowych (FSA) sp. z o.o. – poinformował  prezes H. Cegielski Jarosław Lazurko. To piąta próba sprzedaży FSA.

  Poprzednie przetargi, mimo zainteresowania potencjalnych inwestorów, nie znajdowały oferentów. Cena wywoławcza w tych przetargach wynosiła kolejno 115, 99, 95,5 i 88,35 miliona złotych.

  Wadium w przetargu można wpłacać do 31 maja, rozstrzygnięcie zaplanowano na 2 czerwca.

  Pieniądze ze sprzedaży fabryki H.Cegielski Poznań chce przeznaczyć na dokończenie restrukturyzacji firmy.

  „W tej chwili mamy nową wycenę, która uwzględnia aktualną sytuację ekonomiczną tej firmy. FSA w ubiegłym roku miała dwukrotnie niższe przychody i odnotowała kilkumilionową stratę. W 2011 roku portfel zamówień FSA jest większy niż w 2010 r. i jest szansa na to, że firma nie odnotuje strat” – powiedział PAP prezes Lazurko.

  Fabryka Silników Agregatowych (FSA) sp. z o.o. produkuje zespoły prądotwórcze oparte o czterosuwowe silniki wysokoprężne i silniki napędzane gazem. Sprzedawana spółka, zatrudniająca ok. 265 pracowników, miała w 2010 r. obroty w wysokości 58 milionów złotych i zanotowała stratę w wysokości kilku milionów złotych.

  Od 2009 roku trwa restrukturyzacja spółki H. Cegielski Poznań SA, w tym czasie zwolniono około 500 pracowników. Na początku 2010 roku firma sprzedała Agencji Rozwoju Przemysłu swoją spółkę córkę Fabrykę Pojazdów Szynowych.

  H. Cegielski SA zatrudnia 770 osób (bez pracowników FSA), jest producentem wysokoprężnych silników dwusuwowych, stosowanych do napędów statków, a także w elektrowniach, dmuchaw promieniowych powietrza, sprężarek tłokowych i wirnikowych. Firma wraz z sześcioma spółkami córkami w 2010 roku miała 472 miliony złotych przychodów i odnotowała stratę w wysokości 26 milionów złotych.