Zakończono budowę hali dla małych inwestorów

  W piątek w Bolesławcu zakończono pierwszy etap budowy hali przemysłowej dla małych i średnich przedsiębiorstw. To jedno z czterech miejsc, w których powstają tego typu obiekty realizowane przez Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną „Invest-Park”.

  Jak powiedział podczas uroczystości wiceprezes zarządu WSSE „Invest-Park” Teodor Stępa, bolesławiecka hala to jedna z inwestycji, które ma pomóc kolejnym przedsiębiorcom rozpoczęcie działalności w strefie.

  „Miejsce to jest dedykowane przede wszystkim małym i średnim firmom, którym ma ułatwić inwestowanie. Dzięki możliwości prowadzenia tu działalności, przedsiębiorca nie musi ponosić kosztów, ani poświęcać czasu na budowę czy zakup nieruchomości. Może ją wydzierżawić na korzystnych warunkach i wyposażyć jedynie w swoje urządzenia i linie produkcyjne. Natomiast jeśli zechce, po pół roku będzie mógł również wykupić zajmowane pomieszczenia” – wyjaśnił Stępa.

  Jak powiedziała PAP wicewojewoda dolnośląski Ewa Mańkowska, każda inwestycja, która generuje nowe miejsca pracy, ma dla regionu ogromne znaczenie. „Dzięki takim przedsięwzięciom małe i średnie przedsiębiorstwa będą miały dogodne miejsce do prowadzenia swojej działalności i będą mogły zatrudniać ludzi” – dodała Mańkowska.

  Poza Bolesławcem, obiekty staną w Wałbrzychu, Kłodzku i Nowej Rudzie. Każda hala składa się z części przemysłowej o powierzchni 2,5 tys. m kw., którą można podzielić na mniejsze moduły dopasowane do potrzeb indywidualnego klienta. Dla inwestorów dostępne będą również nowoczesne powierzchnie biurowe typu „open space”. Wszystkie hale zostaną wyposażone w ekologiczne i energooszczędne rozwiązania – pompy ciepła i kolektory słoneczne wspomagające centralne ogrzewanie oraz podgrzewanie wody. Przed halami zostanie wybudowany parking oraz plac manewrowy. Koszt budowy każdej z nich to 5 mln zł netto.

  Budowa obiektów zakończy się jesienią tego roku. Rozpoczęcie działalności gospodarczej w halach uprawnia do korzystania z pomocy publicznej, która gwarantuje korzystne zwolnienia podatkowe. Na Dolnym Śląsku małe firmy mogą liczyć na ulgi w wysokości 45 proc. kosztów poniesionych na inwestycje lub 2-letnich kosztów zatrudnienia, a średnie – 35 proc. Spośród 170 firm funkcjonujących na terenie WSSE około 40 proc. inwestorów to właśnie MŚP.

  Gmina Bolesławiec jest jedną z 44 lokalizacji „Invest-Parku”. Tereny strefowe w gminie zajmują ponad 70 ha, z czego na zagospodarowanie czeka jeszcze około 50 ha.