Ze względu na stały, płynnie przenoszony moment obrotowy, histerezowe głowice zakręcające są lepiej przystosowane do uszczelniania butelek plastikowych oraz szklanych, bezzwrotnych niż głowice wyposażone w magnesy trwałe. Zaawansowane technologicznie komponenty głowic ROBA® opierają się na opatentowanym przez mayr® sprzęgle histerezowym ROBA® , które z powodzeniem jest wykorzystywane w różnych branżach przemysłowych już od 10 lat.
Charakterystyczną cechą głowic zakręcających z magnesami trwałymi – nadal szeroko stosowanych – jest pulsacja momentu obrotowego w trakcie dokręcania nakrętek. Zjawisko to powoduje zmianę obciążeń, które są niszczące dla montowanych elementów. Skutkiem tego są kosztowne przeglądy, zwiększone wymagania dotyczące konserwacji oraz przestoje. Głowice te w dalszym ciągu używane są w przypadku butelek szklanych ogólnego przeznaczenia.
W procesie uszczelniania butelek plastikowych histerezowe głowice zakręcające ROBA® pokazują swoją największą zaletę – przenoszenie stałego, pozbawionego pulsacji momentu obrotowego, który można w łatwy sposób ograniczać liniowo. Zadana wartość może być odczytywana bezpośrednio, dzięki czemu wartość momentu w trakcie zamykania, który jest przenoszony płynnie, może być precyzyjnie dostosowana.
Histerezowe głowice zakręcające ROBA® charakteryzują się bardzo dobrą powtarzalnością
przenoszenia momentu w stałych warunkach zewnętrznych – zakres zmian wynosi +/- 2 %. Porównując wartości momentu w trakcie otwierania butelek, należy stwierdzić, iż głowice zakręcające ze sprzęgłami histerezowymi są dokładniejsze niż głowice wyposażone w magnesy trwałe – rozrzut wartości momentu obrotowego w trakcie otwierania jest znacznie mniejszy. Stały, dynamiczny moment obrotowy sprawia też, że obciążenie łożysk jest bardzo niskie, co z kolei wpływa na zwiększenie trwałości całego urządzenia.
Modularny projekt głowic zakręcających ROBA® , wykonanych z nierdzewnych komponentów, umożliwia bezproblemową obsługę urządzenia przez użytkownika, który samodzielnie może wykonać wszystkie niezbędne czynności – od smarowania prowadnic do wymiany łożysk. Nie jest wymagana kosztowna obsługa serwisowa wykonywana przez producenta. Ze względu na liczne zalety techniczne, coraz więcej instalowanych jest systemów wyposażonych w głowice histerezowe. Istniejące już systemy mogą być również bezproblemowo zmodernizowane. Zdecydowana większość głowic z magnesami trwałymi może być wymieniona na głowice histerezowe dzięki adapterom umożliwiającym dopasowanie.