Zawiasy z wbudowanym wyłącznikiem bezpieczeństwa

Firma Ganter rozszerzyła swoją ofertę zawiasów o nowy model wyposażony w wyłącznik bezpieczeństwa. Produkt o oznaczeniu GN139.1 może być stosowany w drzwiach i osłonach maszyn wymagających zabezpieczenia przed przypadkowym otwarciem. Nowy typ zawiasu ma kompaktowe rozmiary i jest bardzo wytrzymały, dzięki czemu nadaje się idealnie do większości tego typu zastosowań.

 

Sklasyfikowany jako urządzenie bezpieczeństwa zawias GN 139.1 zapobiega zagrożeniom wynikającym z przypadkowego, czy nieuprawnionego otwarcia osłony maszyny. Wbudowany wielostykowy przełącznik bezpieczeństwa powoduje zmianę stanu (załączenie lub rozłączenie) poszczególnych styków w trakcie obrotu zawiasu. W efekcie uzyskujemy sygnał o otwarciu osłony, który po odpowiednim podłączeniu do układu sterowania może np. wyłączyć maszynę.

Korpus zawiasu wykonany jest ze stopu cynku powleczonego żywicą epoksydową w kolorze srebrnym a szpilka ze stali nierdzewnej. Wbudowany przełącznik bezpieczeństwa podłączany jest poprzez gniazdo na korpusie zawiasu lub za pomocą przewodu wyprowadzonego bezpośrednio z zawiasu.

Przełącznik bezpieczeństwa posiada dwa styki normalnie zamknięte (NC) i jeden normalnie otwarty (NO).

Standardowy kąt rozwarcia styków NC to 3O, kąt zwarcia styków NO to 5O, a kąt wymuszonego rozwarcia styków NC to 7O. W przypadku dużych drzwi, czy osłon może zaistnieć konieczność zmiany kąta zadziałania przełącznika, dlatego też zawias GN 139.1 ma możliwość jego regulacji w zakresie 4O.

Przełącznik bezpieczeństwa jest w pełni zintegrowany z korpusem zawiasu. Sposób zabudowy uniemożliwia uzyskanie dostępu do przełącznika po zamontowaniu zawiasu. Zapobiega to nieuprawnionemu dostępowi do przełącznika podczas pracy urządzenia, zapewniając jednocześnie wysoki stopień ochrony IP (IP 67 dla zawiasu z przyłączem 8 pinowym oraz IP 69 dla zawiasu z przewodem 8 żyłowym).

www.elesa-ganter.pl