Zestaw rozwojowy Machine-to-Machine Smart Services Developer Kit

Firma Kontron ogłosiła wprowadzenie nowego zestawu rozwojowego “maszyna – maszyna” (M2M) Smart Services Developer Kit zbudowanego w oparciu o procesor Intel Atom i wyposażonego w system zarządzania usługami. Opracowany wraz z Intel Corporation, zbudowany w oparciu o standardowy komputer modułowy zestaw ten jest mocnym rozwiązaniem projektowym i zastosowawczym udostępniającym prostą funkcjonalność “plug & play”, umożliwiającym projektantom opracowanie i przetestowanie możliwości przyłączeniowych i wydajności ich rozwiązań, a następnie ich szybkie zastosowanie. Zestaw Kontron M2M Smart Services Developer Kit został zaprojektowany w celu zaspokojenia potrzeb klientów w zakresie szybszego wprowadzania obliczeń dla maszyn połączonych (M2M) przez usługi inteligentne wykorzystujące obliczenia “w chmurach” do komunikacji I agregowania danych w węzłach brzegowych sieci i bramach. W zestawie zastosowano komputer modułowy Kontron COM Express nanoETXexpress-TT z procesorem Intel Atom, jak również płytę M2M System Carrier Board i płytę AV do obsługi innych konfiguracji. Zestaw rozwojowy Kontron M2M Smart Services Developer Kit zapewnia obsługę sieci bezprzewodowych w standardzie 802.11a/b/g/n WLAN (Wireless Local Area Network) i 802.15.4 WPAN (Wireless Personal Area Network), co umożliwia szybkie opracowywanie rozwiązań z zakresu komunikacji bezprzewodowej. Sieć w standardzie 3G WWAN (Wireless Wide Area Network) jest albo wstępnie zainstalowana, lub też może zostać łatwo zainstalowana poprzez zastosowanie uprzednio certyfikowanego modułu PCI Express 3G/4G zwiększającego dodatkowo elastyczność szybkiej komunikacji bezprzewodowej. Zastosowanie modularnej architektury z wykorzystaniem komputera modułowego zapewnia firmom OEMowym, projektantom usług inteligentnych i niezależnym dostawcom oprogramowania wiele korzyści, łącznie z ograniczeniem kosztu prac rozwojowych, ograniczeniem ryzyka, zapewnieniem optymalnego czasu wprowadzenia produktu na rynek, dostępności do sprawdzonej, gotowej do produkcji platformy “z półki” (COTS) zawierającej wyposażenie montażowe ułatwiające instalację i zastosowanie. Rozwiązanie M2M i opakowanie zestawu mogą zostać łatwo dostosowane do wymagań klienta, co umożliwi umieszczenie marki operatora sieci, firmy OEMowej lub niezależnego dostawcy oprogramowania.

Analitycy zajmujący się przemysłem szacują, że w przeciągu następnej dekady biliony urządzeń będą stosowane jako węzły brzegowe sieci i bramy wykorzystywane do zbierania i wysyłania danych. To zjawisko będzie występować w różnych gałęziach przemysłu i ma ono potencjał stać się siłą zmieniającą zasady gry, generującą potrzeby w zakresie możliwości przyłączeniowych, wysokiej wydajności i tworzenia standardowych rozwiązań w postaci bardzo wielu nowych i istniejących już platform, które będą napędzać tworzenie nowych, inteligentnych usług. Inteligentne usługi M2M będą stosowane w szerokim zakresie produktów, łącznie z rozwiązaniami z zakresu m.in. automatyki budynków, energetyki, ochrony zdrowia, IT/sprzętu sieciowego, handlu detalicznego, bezpieczeństwa i transportu.

“Poprzez zaprojektowane jako gotowe do produkcji rozwiązanie pomagające przyspieszyć zastosowanie inteligentnych usług, firma Kontron ułatwia rozwój zastosowań M2M dostarczając połączone inteligentne urządzenia M2M zbudowane w oparciu o architekturę Intel, jak również bloki funkcjonalne umożliwiające zbieranie danych z technologii M2M od punktu połączenia, poprzez chmury, aż do punktu agregacji i podejmowania decyzji”, powiedział Dirk Finstel, Chief Technology Officer firmy Kontron. “Zestaw rozwojowy Kontron M2M Smart Services Developer Kit działa niezależnie, jego rozbudowane możliwości umożliwiają projektantowi przetestowanie zastosowania inteligentnych usług w połączonym środowisku, które będzie równoważne aktualnie stosowanemu”.

Zestaw Kontron M2M Smart Services Developer Kit umożliwia stworzenie warunków rzeczywistych, co można wykorzystać na wiele sposobów do generowania, agregowania i przesyłania danych “maszyna-maszyna” do chmury. W systemie Kontron M2M zainstalowano 90-dniową, darmową wersję próbną systemu Wind River Linux 4.1. Zestaw zawiera również Wind River LiveUSB, udostępniający stosy programowe i sterowniki umożliwiające natychmiastowe testowanie komunikacji bezprzewodowej. Nośnik zawierający wstępnie zainstalowane oprogramowanie Wind River został zoptymalizowany do tworzenia, uruchamiania, debugowania i testowania oprogramowania wbudowanego bezpośrednio w systemie Kontron M2M za pomocą narzędzi rozwojowych Wind River.  

“Rozwiązanie “maszyna-maszyna” jest wszystkim, co potrzeba do pełnego i łatwego integrowania obliczeń i możliwości połączeniowych w “małych platformach inteligentnych”, ze szczególnym uwzględnieniem uproszczenia procesu rozwoju poprzez uwolnienie projektantów od konieczności posiadania dogłębnej wiedzy z zakresu bezprzewodowo połączonych technologii obliczeniowych. “Firma Intel jest bardzo entuzjastycznie nastawiona do możliwości inteligentnych usług “maszyna-maszyna” opracowanych i uruchomionych przy pomocy takich rozwiązań jak zestaw Kontron M2M Smart Services Developer Kit, będącego gotowym do produkcji rozwiązaniem umożliwiającym masowe zastosowanie techniki M2M”, powiedział Kevin D Johnson, Dyrektor Embedded Connected Devices w Grupie Intel Embedded and Communications Group. “Zbudowany w oparciu o procesor Intel Atom nowy zestaw i linia produktów stanowią dla projektantów małe, efektywne pod względem zasilania, wysoko-wydajne i gotowe do produkcji rozwiązanie, którego obsługa jest zapewniona poprzez niezawodny ekosystem sprzętowy i dostawców oprogramowania”.

“Ekosystem M2M szybko się rozbudowuje, Wind River posiada światowej klasy rozwiązania z zakresu oprogramowania i middleware, wspierające stosowanie usług M2M”, powiedział Jens Wiegand, wice-prezydent i GM odpowiadający za rozwiązania przemysłowe, medyczne i M2M w Wind River.  “Poprzez ścisłą integrację i optymalizację zestawu narzędzi programowych Wind River z systemem Kontron M2M, zestaw Kontron M2M Smart Services Developer Kit może drastycznie ograniczyć złożoność i pomóc klientom w szybszym wprowadzeniu produktów na rynek”.

Nowy zestaw Kontron M2M Developer Kit składa się z komputera modułowego COM Express Kontron nanoETXexpress-TT z procesorem Intel Atom E640 1 GHz i innych płyt systemu Kontron M2M, zamkniętych w małej obudowie o wymiarach 67mm x 100mm x 27mm. Zewnętrzny port USB ułatwia wykorzystanie SDK M2M dostarczonych przez niezależnych dostawców oprogramowania M2M. Wewnętrzna karta pamięci MicroSD o pojemności 4 GB zapewnia efektywne przechowywanie aplikacji inteligentnych usług M2M, oprogramowania middleware i systemu operacyjnego. Wbudowany w system Kontron M2M miernik przyspieszenia, podwójne złącze HDMI oraz obsługa Audio HD umożliwiają projektantom implementację funkcji związanych zarówno ze śledzeniem przesunięcia, jak i obsługą inteligentnych usług związanych z obsługą audio/video. Zestaw Kontron M2M Developer Kit zapewnia obsługę Wi-Fi z przepustowością 300 Mbps poprzez 802.11 b/g/n na częstotliwości 2.4 GHz i 5 GHz dla standardu 802.11a. Wbudowany nadajnik-odbiornik 802.15.4 WPAN poprzez unikalny interfejs warstwy 802.15.4 MAC umożliwia elastyczną obsługę szerokiego zakresu protokołów i topologii sieci, takich jak 6LoPAN, Wireless HART, ZigBee i innych. System Kontron M2M zapewnia również obsługę sterownika dla uprzednio certyfikowanego modułu Ericsson 5521gw, dostępna jest również opcja instalacji tego modułu. Możliwe jest również dodanie do systemy Kontron M2M innych uprzednio certyfikowanych modułów 3G/4G i sterowników, co umożliwi rozwój dodatkowych możliwości komunikacyjnych.

Dzięki wprowadzeniu wyższych prędkości transmisji bezprzewodowych i rozwojowi sieci bezprzewodowych zbudowanych w oparciu o 4G LTE, operatorzy na całym świecie dostrzegają znaczący potencjał M2M oraz klienckich zastosowań i usług. Uwzględniając ich infrastruktury sieci bezprzewodowych i sieci obliczeniowe, firma Kontron zajęła dobrą pozycję w rankingu dostawców wyposażenia telekomunikacyjnego i sieciowego, dostarczając na rynek standaryzowane produkty “z półki” (COTS) będące otwartymi platformami komunikacyjnymi. Portfolio produktów obejmuje elementy sieci przesyłowej, platformy AdvancedTCA i MicroTCA 10G i 40G oraz inne wyposażenie sprzętowe, jak również serwery montowane w stojakach stosowane w sieciach przesyłowych i krytycznych punktach sieci.