Złota nagroda vector 2016 dla robotów do wykonywania prac na platformie wiertniczej

  Co dwa lata firma igus GmbH przyznaje nagrodę vector, stanowiącą wyróżnienie dla zastosowań e-prowadników, cechujących się m.in. dużymi prędkościami przesuwu, pracą w trudnych warunkach środowiskowych czy obrotami we wszystkich płaszczyznach. W tym roku złota nagroda vector trafiła do norweskiej firmy Robotic Drilling Systems, która w swoich robotach, pracujących w ograniczonej przestrzeni montażowej, stosuje liczne e-prowadniki, oferowane przez firmę igus, specjalizującą się w tworzywach sztucznych w ruchu.

  Zwycięzców międzynarodowego konkursu vector 2016 uhonorowano podczas Targów w Hanowerze. Złotą nagrodę vector zdobyła firma Robotic Drilling Systems z Norwegii. Od prawej: Rune Bjørnbekk, Jimmy Bostrøm (obaj z firmy Robotic Drilling Systems), patron konkursu Ken Fouhy, reprezentujący magazyn vdi nachrichten, Harald Nehring z firmy igus GmbH. (źródło: igus GmbH)

  „Drill-floor Robot DFR-1500” wyprodukowany przez norweską firmę Robotic Drilling Systems jest centralnym robotem systemu do całkowicie automatycznego wykonywania prac wiertniczych. Firma ta pracuje nad platformą wiertniczą przyszłości, na której operacje związane z przygotowywaniem i wykonywaniem odwiertów będą wykonywane wyłącznie przez roboty zastępujące pracowników, którzy obecnie muszą ręcznie transportować i z ogromnym wysiłkiem przykręcać osprzęt wiertniczy. Robot DRF-1500 chwyta poszczególne elementy osprzętu wiertniczego i umieszcza je w odpowiednim położeniu. W przegubach robota zastosowano kilka systemów RBR firmy igus, które odpowiadają za doprowadzenie energii, transmisję danych oraz przesyłanie mediów. Wsteczny promień gięcia RBR oznacza, że w e-prowadniku zastosowano łańcuch leżący na boku, który może być wyginany w dwóch kierunkach, umożliwiając wykonywanie ruchów okrężnych. Ambitne zastosowanie systemu doprowadzania energii przedstawione przez firmę Robotic Drilling Systems spotkało się z uznaniem jury konkursu vector 2016, składającego się z przedstawicieli mediów branżowych, producentów oraz naukowców, i zostało wyróżnione złotą nagrodą. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się na stoisku firmy igus GmbH podczas Targów HMI w Hanowerze. W wydarzeniu wzięło udział blisko 500 gości. Złote trofeum wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 5 tys. euro, odebrał Jimmy Bostrøm, Dyrektor Generalny firmy Robotic Drilling Systems.

  Srebrna nagroda za szybkie ruchy obrotowe

  Złoto dla robota do zastosowań na platformach wiertniczych. Zastosowane wewnątrz przegubów prowadniki przewodów o wstecznym promieniu gięcia pozwalają na doprowadzenie zasilania oraz przesyłanie danych i mediów w bardzo ograniczonej przestrzeni montażowej. (źródło: igus GmbH)

  W tegorocznej edycji konkursu, do którego przesłano 190 zgłoszeń z 26 krajów, srebrną nagrodą uhonorowano uczestników z Włoch. W obrabiarkach firmy Fidia zainstalowano w pełni konfekcjonowany i fabrycznie zmontowany moduł wieloobrotowy igus MRM, który w tym zastosowaniu pozwala na wykonywanie ruchów obrotowych o zakresie do 720 stopni, przy dużych prędkościach do 180 m/s, przyspieszeniach do 30 m/s² i bardzo szybkich zmianach kierunku. Moduł umożliwiający bardzo szybkie ruchy obrotowe osi Z został zainstalowany i podłączony w górnej części obrabiarki.

  Brązowa nagroda dla systemu do produkcji elementów betonowych

  Brązową nagrodę vector 2016 przyznano firmie Ebawe Anlagentechnik GmbH z Eilenburga w Saksonii, za projekt zrealizowany w Tajlandii. W ramach tego projektu wykonano instalację do przemysłowej produkcji różnorodnych elementów betonowych. W celu zapewnienia prawidłowej pracy maszyna rozprowadzająca beton musi być czyszczona raz lub dwa razy dziennie. Myjnia jest jednak oddalona o 50 metrów od właściwej przestrzeni roboczej. Koncepcja rozwiązania: w głównej przestrzeni roboczej zainstalowano rynnę, w której porusza się e-prowadnik przewodów firmy igus. Do zrealizowania dwukierunkowego przesuwu do myjni zastosowano drugi system składający się z e-prowadnika oraz rynny. Prowadnik w krótszej, ruchomej rynnie jest ryglowany i wraz z rynną jest przesuwany na rolkach nad dolną częścią instalacji, aż do całkowitego wysunięcia jej prowadnika. Cała procedura odbywa się w pełni automatycznie.

  Szczególne wyróżnienie za innowacyjny katamaran pełnomorski

  Polskie złoto dla systemów czyszczenia taboru kolejowego. W procesie ciągłego mycia do zasilenia maszyny myjącej we wszystkie media wykorzystano systemy e-prowadników. W jednej rynnie prowadzącej, na dystansie 98 m, usytuowano dwa przeciwstawne e-prowadniki z rolką serii 4040C firmy igus, w których poprowadzono 11 przewodów, w tym węże hydrauliczne i przewody sterownicze CF6, F5, CF330. (źródło: igus Sp. z o.o.)

  Ze względu na dużą szerokość katamaran pełnomorski zawsze zajmuje w porcie dwa przylegające do siebie miejsca, co pociąga za sobą wyższe koszty, a w szczycie sezonu także problemy z rezerwowaniem. Bardzo kłopotliwe jest też podnoszenie, ponieważ brakuje dźwigów przystosowanych do szerokości katamaranu wynoszącej minimum osiem metrów. W celu rozwiązania tych problemów firma Futura Yachtsystems Entwicklungs GmbH & Co KG opracowała pierwszy katamaran pełnomorski o regulowanej szerokości, który został wyróżniony nagrodą specjalną vector 2016. Kadłuby tego katamaranu można zsuwać i rozsuwać, zmniejszając jego szerokość z ośmiu metrów do 4,85 metra. Aby umożliwić przesuwanie, zastosowano łożyska liniowe drylin oraz, odporne na działanie czynników zewnętrznych, e-prowadniki firmy igus, pozwalające na bezpieczne prowadzenie przewodów i węży.

  Polska nagroda konkursu vector 2016

  Piąta edycja konkursu vector cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród użytkowników systemów zasilania firmy igus. Do konkursu zgłosiło się 31 firm z Polski, co stanowiło największą liczbę aplikacji wśród wszystkich oddziałów igus na świecie. Firma igus Sp. z o.o. postanowiła rozstrzygnąć konkurs lokalnie. Trofea oraz nagrody pieniężne w wysokości 2 tys. zł przy pierwszej nagrodzie, następnie 1,5 tys. zł za drugie oraz 1 tys. zł za trzecie miejsce zostały wręczone podczas targów Mach-Tool 2016 w Poznaniu.

  Polska złota nagroda vector 2016 

  Główna nagroda została przyznana firmie AP Artus za wykorzystanie systemów prowadników kablowych od igus w procesie utrzymania czystości taboru kolejowego w myjni pociągowej. W procesie mycia i suszenia, który jest w pełni automatyczny, zastosowano pierwszy raz w Polsce systemy e-prowadników do prowadzenia przewodów elektrycznych i hydraulicznych na bardzo odległej drodze przejazdu, tj. 96 m. Systemy mają zwartą konstrukcję o wysokości ok. 60 cm, która bardzo dobrze sprawdza się w ograniczonych przestrzeniach instalacyjnych. Dzięki temu znacznie zredukowano wymaganą długość myjni pociągowej.

  Polska srebrna nagroda vector 2016

  Polskie srebro dla oświetlenia technologicznego i wykorzystania bębnów e-spool (2 o skoku 13 m; 2 o skoku 15 m i 6 o skoku 17 m) do zasilenia 7 sztankietów. Sala Koncertowa w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. (źródło: igus Sp. z o.o.)

  Druga nagroda została przyznana firmie Przedsiębiorstwo Specjalistyczne Teatr za wykorzystanie gotowych do montażu bębnów kablowych e-spool. Oświetlenie oraz systemy nagłośnienia w branży scenicznej wymagają ruchomych połączeń wysokiej jakości, które umożliwią bezawaryjne działanie. Atutem systemów e-spool jest możliwość modyfikowania okablowania oraz zastosowanie jednego systemu w miejsce dwóch standardowych bębnów. W Sali Koncertowej oraz Sali Kameralnej Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki, autorstwa zespołu projektowego PS Teatr, użyto w sumie 10 systemów e-spool do zasilenia 7 sztankietów. W bębnach tych zastosowano przewody chainflex od igus. Zostały one dostarczone jako gotowe do instalacji systemy readychain.

  Polska brązowa nagroda vector 2016

  Polski brąz dla przenośnika usypującego oraz zgrzebłowego z zastosowaniem e-prowadników dostosowanych do pracy w ciężkich warunkach, charakterystycznych dla kopalni odkrywkowych. (źródło: igus Sp. z o.o.)

  W kopalni Kruszywa Polskie SA firma ELECTRO HOUSE Krzysztof Wyborski zainstalowała e-prowadniki przewodów od igus do prowadzenia okablowania zasilającego przenośniki taśmowe poruszające się po torowisku. W e-prowadnikach poprowadzone zostały specjalne przewody i kable przeznaczone do tego typu rozwiązań (przewody zasilające falowniki nabudowane na motoreduktory, przewody sterownicze oraz przewody komunikacji CAN OPEN). Instalacja pozwala zaoszczędzić miejsce w hali, ułatwia prowadzenie przewodów oraz usuwanie zanieczyszczeń.

  Wszystkie informacje o konkursie, a także różnorodnych zgłoszeniach, w tym z lat poprzednich, są dostępne na stronie http://www.vector-award.de.