Potrzeba zastosowania komputerów panelowych w aplikacjach narażonych na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych, środowiskowych stwarza specyficzne wymagania konstrukcyjne. Komputery fabrycznie przystosowane do pracy w środowisku narażającym na zalanie wodą, kurz, wstrząsy i urazy mechaniczne oraz niskie temperatury należą do rzadkości.
Firma iEi Technology Corp. wprowadziła do oferty komputer SAILOR-12A. To bardzo ciekawa konstrukcja wyróżniająca się wysokim stopniem ochrony IP67 dla całej obudowy, dzięki czemu komputer jest całkowicie szczelny przed kurzem oraz wodą – możliwe jest całkowite zanurzenie. Wodoodporne są także złącza wszystkich interfejsów typu M12. Obudowa wykonana z aluminium czyni urządzenie odpornym na urazy mechaniczne.
Poszerzony zakres temperatury pracy (-10ºC do 50ºC) pozwala na zastosowanie komputera w aplikacjach częściowo narażających na otwarte warunki pogodowe – na przykład jako terminal wózka widłowego.
SAILOR wyposażony jest w energooszczędny procesor Intel Atom N270 1.6 GHz, chipset Mobile Intel 945GSE Chipset + ICH7M oraz 1 GB RAM możliwością rozbudowy do 2GB, interfejsy wyprowadzone na gniazdach M12: 2xUSB, wyjście audio, RS-232, RS-232/422/485, GbEthernet LAN, wbudowany moduł WLAN 802.11. Na bocznej ścianie obudowy znajdują się membranowe przyciski regulacji głośności i parametrów obrazu, wyłącznik ekranu LCD. Urządzenie ma również gniazdo na karty CompactFlash II oraz antywstrząsową kieszeń na dysk 2,5” SATA. Czujnik natężenia światła umożliwia automatyczną regulację jasności obrazu względem warunków otoczenia.
Standardowa wersja komputera ma wyświetlacz TFT LCD XGA 12.1” z nakładką dotykową o rozdzielczości obrazu do 1024×768, jasności 400 cd/m2, kontraście 500:1. Dodatkowo w ofercie jest wersja SAILOR-12ASR o jasności 1000 cd/m2, kontraście 700:1, przeznaczona do pracy w intensywnym świetle.
Ze względu na wytrzymałą konstrukcję, szczelność, bogate wyposażenie oraz odporność na czynniki zewnętrzne komputer ten to doskonałe rozwiązanie do zastosowania w układach automatycznego sterowania np. w przemyśle spożywczym, ciężkim, a także jako elementy systemów nawigacyjnych statków i łodzi, w aplikacjach samochodowych.