Przemysł cementowy w Polsce uzyskuje obecnie ok. 55 proc. energii cieplnej ze spalania paliw alternatywnych. Docelowo 10 proc. odpadów komunalnych produkowanych rocznie w Polsce może znaleźć zastosowanie w cementowniach.
Obecnie zastosowanie w cementowniach znajduje ok. 1,2 mln ton paliw alternatywnych produkowanych z odpadów. Dla porównania przed dekadą było to 0,2-0,3 mln ton.
Jak podkreśla Jan Deja, dyrektor biura Stowarzyszenia Producentów Cementu, wysoki poziom wykorzystania paliw alternatywnych w polskich cementowniach to efekt ponad 20-letniego rozwoju. – Obecnie branża ok. 55 proc. energii cieplnej potrzebnej do wypału klinkieru uzyskuje ze spalania paliw alternatywnych, co jest wskaźnikiem powyżej europejskiej średniej, a w niektórych zakładach jest to nawet 80-90 proc.
SPC szacuje, że polski przemysł cementowy może docelowo wykorzystywać rocznie nawet 1,6 mln ton paliw alternatywnych produkowanych z odpadów komunalnych (tzw. RDF).
– Oznacza to, że cementownie mogą spożytkować powyżej 10 proc. wytwarzanych rocznie odpadów komunalnych. Jest to zatem udział w rynku gospodarki odpadami zbliżony do tego, którym będą dysponowały budowane i planowane spalarnie odpadów – zaznacza Deja.
Podkreśla przy tym, że zastosowanie paliw alternatywnych ma również duże znaczenie z uwagi na zmniejszenie wykorzystania węgla kamiennego, a zatem i globalnie niższą emisję dwutlenku węgla.
– W Europie spalarnie odpadów nie są objęte systemem emisji dwutlenku węgla. Jako branża uważamy, że podobnie powinno być w przypadku cementowni, które spalają paliwa alternatywne – mówi Deja. – Zwłaszcza, że w tym procesie nie powstają żadne produkty uboczne, gdyż popiół po spalaniu paliwa staje się składnikiem klinkieru, a następnie cementu.
Proces przetwarzania paliw alternatywnych w cementowni pozwala na jednoczesny odzysk energetyczny i materiałowy odpadów. Jest to możliwe dzięki właściwościom pieca obrotowego cementowni.
Temperatura w piecach cementowych sięga 2000 stopni Celsjusza, a długi czas przepływu gazów sprawia, że w procesie termicznego przekształcenia odpadów nie powstają produkty uboczne, a sam proces jest bezpieczny dla środowiska.
W produkcji cementu odpady stanowią bazę surowców i paliw. Dzięki temu możliwe jest mniejsze wydobycie surowców i paliw kopalnych (węgla). Nie istnieje też problem wykorzystania popiołu po spaleniu odpadów, gdyż staje się on pełnowartościowym składnikiem cementu.
Autor: www.wnp.pl