RS Components przedstawia uniwersalną wielofunkcyjną biurkową drukarkę 3D firmy ZMorph

Wymienne głowice wytłaczają tworzywo sztuczne, umożliwiają obróbkę CNC oraz wykonują grawerowanie laserowe (Fot. RS Components)

Firma RS Components (RS), marka handlowa Electrocomponents plc, globalnego dystrybutora wielokanałowego, przedstawiła nową biurkową wielofunkcyjną drukarkę 3D, która oferuje trzy różne tryby pracy: drukowanie 3D metodą nakładania topionego filamentu (FFF), obróbkę CNC oraz laserowe wycinanie i grawerowanie. Nabywcy urządzenia ZMorph VX mogą liczyć na profesjonalną jakość druku, niezawodność i możliwość wyboru spośród wielu materiałów do produkcji. To drukarka dla inżynierów, projektantów, artystów i pedagogów, którzy zajmują się pojedynczymi projektami, prototypowaniem lub masową produkcją.

Model ZMorph VX jest dostępny jako podstawowy zestaw do drukowania 3D, który można ulepszyć w dowolnym momencie za pomocą dodatkowych, wymiennych głowic do wytłaczania, obróbki CNC i grawerowania laserowego, a także jako pełny zestaw, który zawiera wszystkie głowice i akcesoria.

Główny moduł drukarki ma grubą aluminiową obudowę, w której znajdują się podzespoły elektroniczne, płaski borokrzemowy stół roboczy do druku 3D, wzmocniony wózek osi X oraz ekran dotykowy LCD. W pełni automatyczny system kalibracji oferuje bezprecedensową łatwość obsługi.

Zestaw do drukowania 3D zawiera pojedynczy ekstruder do tworzyw sztucznych 1,75 mm z dyszą 0,3 mm (dostępne są również dodatkowe rozmiary dysz: 0,2 i 0,4 mm), podgrzewany stół roboczy do druku 3D, wentylator chłodzący i zestaw startowy z klejem i filamentem PLA. W przypadku drukowania 3D można korzystać z szerokiej gamy innych tworzyw sztucznych, w tym z tworzywa ABS i jego pochodnych, PVA, PET, ASA, nylonu, polistyrenu o wysokiej odporności, TPU oraz niektórych termochromowych i elastycznych tworzyw sztucznych.

Korzystanie z opcjonalnej głowicy z dwoma ekstruderami pozwala na tworzenie modeli przy użyciu dwóch różnych materiałów. Dzięki temu można na przykład drukować modele mechaniczne o wysokim poziomie szczegółowości przy wykorzystaniu materiału pomocniczego rozpuszczalnego w wodzie albo umieszczać kolorowe obrazy na obiektach 3D. Podczas wytłaczania wymienna dysza mieszająca (hot end) łączy materiały o różnych kolorach w poszczególnych proporcjach, co umożliwia uzyskanie wielu gradientów i odcieni kolorów.

Fot. RS Components

Głowica CNC PRO przekształca model VX w stołową maszynę do obróbki CNC i grawerowania, która obsługuje drewno, poliwęglan, płyty z włókna węglowego, HDPE, szkło akrylowe, wosk maszynowy, płytę modelarską, materiały kompozytowe typu Dibond, laminaty miedziane do płytek drukowanych, acetal POM i piankę PVC. Stół do druku 3D można wymienić na wytrzymały aluminiowy stół roboczy CNC z gotowymi otworami, który gwarantuje płaską, stabilną powierzchnię i łatwe zaciskanie.

Głowica Laser PRO może grawerować i/lub przecinać materiały takie jak drewno, skóra, laminat miedziany, papier, tektura, filc czy kryngielit.

Oprogramowanie Voxelizer firmy ZMorph zapewnia intuicyjny interfejs użytkownika zarówno dla początkujących, jak i dla profesjonalistów, którzy chcą precyzyjnie sterować procesami druku 3D, obróbki CNC i grawerowania laserowego. Najnowsza wersja zawiera filtry 3D, które pomagają użytkownikom w przekształcaniu modeli niedrukowalnych w drukowalne za pomocą inteligentnych struktur pomocniczych.

Obszar roboczy drukarki ZMorph VX to 250 × 235 × 165 mm (w zależności od głowicy). Dokładność pozycjonowania określono na 14 mikronów dla osi X i Y oraz 0,6 mikrona dla osi Z.

Grubość warstwy wynosi 50–400 mikronów.

„Drukarka ZMorph to idealny produkt na stół roboczy, ponieważ oferuje wiele narzędzi, które pozwalają projektantom na urzeczywistnienie swoich wizji” — powiedziała Alison Hutchings, menedżer ds. międzynarodowego portfolio w firmie RS. „Jest praktyczna i uniwersalna, a wymienne głowice i szeroka gama obsługiwanych materiałów zapewniają klientom ekonomiczne, wielofunkcyjne rozwiązanie”.

Drukarka ZMorph VX jest obecnie dostępna w ofercie firmy RS w regionach EMEA oraz Azji i Pacyfiku.


Źródło: RS Components