Grundfos – Grundfos kupił niemieckiego producenta pomp

    Doszło do roszad na europejskim rynku pomp. Pierwszego stycznia tego roku duński gigant w tej dziedzinie, grupa Grundfos, przejęła niemieckiego producenta – firmę Hilge. Pierwsza firma zajmuje się produkcją pomp do transportu substancji płynnych, specjalizując się w pompach przemysłowych i cyfrowych systemach dozujących. Druga zajmuje się bardziej specjalistycznymi dziedzinami – pompy pracujące przy wymagających warunkach higienicznych, między innymi dla przemysłu farmaceutycznego i spożywczego.

    Grundfos przejął 94 procent udziałów. Pozostałe 6 procent zostaje w rękach Stiftung Berdelle – Hilge, fundacji założonej przez rodziny pierwszych właścicieli.

    Jak oświadczyło kierownictwo Grundfos, produkty obu firm nie będą rywalizowały ze sobą. Pompy ze stali nierdzewnej firmy Hilge traktowane są jako wartościowy dodatek do gamy produktów duńskiej firmy. „Podziwiamy wiedzę zdobytą przez Hilge.” – powiedział wiceprzewodniczący Grundfos. „Firma posiada duże doświadczenie w elastycznej produkcji a ich produkty cieszą się pozytywną reputacją. Będą one atrakcyjnym dodatkiem do naszej oferty, szczególnie dla dziedzin, które mają wysokie standardy higieny”. Nie oczekuje się racjonalizacji czy likwidacji produktów. Ten zakup jest kontynuacją planu strategicznego Grundfosa, mającego na celu przejmowanie małych przedsiębiorstw i zdobywanie nowych rynków przez rozszerzanie swojej oferty produktowej. Przychód Grundfosa wygenerowany przez nowo nabyte firmy stanowi już ponad 17 procent przychodów całej firmy. W ubiegłym roku obroty Hilge wynosiły około 30 mln euro. Grundfos zapowiada, że w ciągu najbliższych kilku lat kwota ta podwoi się. Firma chce kontynuować wspieranie marki Hilge w krajach, gdzie zdobyła już swoją renomę: Niemcy, Austria, Francja, Wielka Brytania i Szwajcaria.