Gumy do żucia ze Skarbimierza

    Rozpoczęła się produkcja gum do żucia w najnowszej fabryce Cadbury w Skarbimierzu.

    Cadbury zbudowało najnowocześniejszą fabrykę w tym regionie, która będzie zaopatrywała w gumy do żucia rynki europejskie. Dzięki temu utworzono 300 nowych miejsc pracy, a Polska, na terenie której znajdują się obecnie trzy fabryki (a kolejne inwestycje są w trakcie realizacji), staje się głównym centrum dystrybucji dla koncernu Cadbury w Europie. Fabryka gum Cadbury w Skarbimierzu produkuje na eksport takie marki jak Trident, Stimorol, V6 i Hollywood.

    O wyborze Polski i Skarbimierza jako miejsca na inwestycje zdecydowało położenie w centrum Europy, wykwalifikowani pracownicy oraz dostęp do dobrej infrastruktury dróg. Proces budowy fabryki trwał włącznie z projektowaniem ok. 1,5 roku. Inwestycja rozpoczęła się w 2006 r. Pierwsze testy produkcyjne w fabryce miały miejsce latem 2008 r., zaś jesienią 2008 r. ruszyła regularna produkcja.

    W 2008 r. Cadbury rozpoczęło inwestycje pod Wrocławiem, które są szacowane na kwotę 250 mln euro w perspektywie najbliższych lat. Działania zaplanowane na najbliższe kilka lat obejmują rozbudowę zakładu w Bielanach Wrocławskich oraz budowę nowej fabryki czekolady w Skarbimierzu, która stanie obok fabryki gum do żucia. Otwarcie powstającej fabryki czekolady w Skarbimierzu zaplanowane jest na 2010 r. natomiast rozbudowa fabryki w Bielanach Wrocławskich ukończona zostanie w czwartym kwartale 2009 r.

    (eGospodarka.pl)